Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie sposobu obliczania wysokości sumy gwarancyjnej wchodzi w życie 20 czerwca 2008 r.
Czego dotyczą nowe przepisy?
Rozporządzenie określa sposób obliczania wysokości sumy gwarancyjnej w przypadku wywozu poza teren kraju odpadów, które podlegają procedurze uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody, o której mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia WE nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów. Gwarancja finansowa może mieć formę umowy gwarancji bankowej, umowy gwarancji ubezpieczeniowej albo depozytu odpowiedniej sumy pieniężnej na wydzielonym rachunku bankowym.
Jaka będzie wysokość sumy gwarancyjnej?
Wedle nowych przepisów wysokość sumy gwarancyjnej (w PLN) oblicza się zgodnie z następującym wzorem:
G = (D + T + M) × A
- gdzie:
G - oznacza wysokość sumy gwarancyjnej;
D - oznacza koszt unieszkodliwienia lub odzysku, w tym koszty niezbędnych procesów przejściowych, jednej tony odpadów objętych zgłoszeniem;
T - oznacza koszt transportu jednej tony odpadów objętych zgłoszeniem z miejsca wysyłki do miejsca przeznaczenia;
M - oznacza koszty magazynowania odpadów przez okres 90 dni, przy czym dla jednej tony odpadów: - w formie stałej innych niż niebezpieczne - wynosi 200 PLN,- niebezpiecznych w formie stałej - wynosi 500 PLN,- w formie ciekłej innych niż niebezpieczne - wynosi 500 PLN,- niebezpiecznych w formie ciekłej - wynosi 1 000 PLN;
A - oznacza wyrażoną w tonach masę odpadów objętą gwarancją.
Koszt unieszkodliwiania lub odzysku, w tym koszty niezbędnych procesów przejściowych, jednej tony opadów objętych zgłoszeniem (D) jest ustalany na podstawie postanowień umowy zawartej pomiędzy zgłaszającym międzynarodowe przemieszczanie odpadów objętych zgłoszeniem a odbiorcą odpadów.
Koszt transportu jednej tony odpadów objętych zgłoszeniem z miejsca wysyłki do miejsca przeznaczenia (T) jest ustalany na podstawie postanowień umowy zawartej pomiędzy zgłaszającym międzynarodowe przemieszczanie odpadów objętych zgłoszeniem a przewoźnikiem.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie sposobu obliczania wysokości sumy gwarancyjnej (Dz. U. 2008 r., Nr 96, poz. 618);
Ustawa z dnia 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów (Dz. U. 2007 r., Nr 124, poz. 859);
Rozporządzenie WE nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów (Dz. Urz. UE L 190 z 12.07.2006, str. 1, ze zm.)

Potrzebujesz porady prawnej?
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników! Sprawdź, jak się przed tym chronić. Kłopotliwe (...)
Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?
O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje UOKiK. Nieostrożność przy zawieraniu umowy, może sprowadzić na podróżnego kłopoty, (...)
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em
Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy określają jednak szereg warunków, których spełnienie spowoduje dopiero, iż (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami oraz poprawić poziom recyklingu. ##baner## Baza, (...)
BDO - czyli Baza Danych Odpadowych
BDO rusza zgodnie z planem Od 1 stycznia 2020 r. zostaną uruchomione kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych Odpadowych (BDO), tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości. BDO jest już w pełni przygotowana do działania od tej właśnie daty, o czym przypomniał wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. ##baner## - Chciałbym uspokoić przedsiębiorców. Obowiązek prowadzenia ewidencji (...)
Zasady segregowania odpadów komunalnych
Przedstawiamy wskazówki odnośnie do ustalonych w gminach zasad segregowania odpadów komunalnych. Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede wszystkim upowszechnienie segregacji odpadów przez mieszkańców oraz zmniejszenie ilości składowanych odpadów (...)
Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?
Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne ws. postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. Opracowanie wytycznych związane jest z koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zachorowań na COVID-19. ##baner## Kogo (...)
Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?
Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne ws. postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. Opracowanie wytycznych związane jest z koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zachorowań na COVID-19. ##baner## Kogo (...)
Już w lipcu zostaniemy objęci nowym programem gospodarki odpadami komunalnymi. Od tego momentu zaczną nas także obowiązywać nowe opłaty za wywóz śmieci. Czy będą one korzystniejsze? Czy jednak zapłacimy więcej? Czy opłaca się segregować śmieci? Aktualnie wysokość opłaty zależna jest od ilości wywożonych śmieci a także wybranego przez nas przedsiębiorstwa. Od lipca decydująca (...)
Brak konkurencji, wyższe stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów – to główne przyczyny podwyżki cen za odbiór śmieci w ostatnich dwóch latach. UOKiK opublikował raport w tej sprawie. Urząd sprawdził sytuację we wszystkich gminach miejskich w Polsce. Rynek odpadów - raport UOKiK W związku z informacjami dotyczącymi znacznych podwyżek (...)
W lasach znów przybywa śmieci, a Lasy Państwowe wydają 15 milionów złotych rocznie na ich oczyszczanie. Ludzie remontują na potęgę i pozbywają się resztek swojej twórczej pracy w sposób najprostszy – wyrzucając gruz czy śmieci wielkogabarytowe właśnie do lasów. Okazuje się, że ustawa śmieciowa wcale nie rozwiązała problemu – a przecież (...)
Kontrowersyjna dyrektywa o spalaniu śmieci, zdaniem ekologów groźna dla Polski
Parlament Europejski przyjął we wtorek dyrektywę, która uznaje spalarnie odpadów za zakłady odzyskiwania energii, co zdaniem obrońców środowiska otwiera drogę do transportu śmieci z bogatszych krajów np. do Polski. Dyrektywa o odpadach zaaprobowana już wcześniej przez rządy krajów członkowskich oznacza, że śmieci będą miały status potencjalnych surowców (...)
Segregacja odpadów od 1 lipca 2017 r. 1 lipca 2017 r. na terenie całego kraju zacznie obowiązywać Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tej pory będziemy dzielić je na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – (...)
Opłaty za pobyt w DPS trzeba ustalić w decyzji
Uchwała NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów, działając na podstawie art. 15 § 1 pkt 2 w związku z art. 264 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł 11 czerwca br. w sentencji swojej uchwały (sygn. I OPS 7/17): Obowiązek wnoszenia, przez osoby wskazane w art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. (...)
Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich spraw lepiej jest poczekać, a z jakimi przyśpieszyć. Nowa ustawa zastąpi dotychczasową ustawę z (...)
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty sądowe a opłaty sądowe Ustawa określa zasady i tryb pobierania kosztów sądowych w sprawach (...)
Jak i kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?
Nowa ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Wprowadziła ona inne zasady opłacania opłaty skarbowej w stosunku do przepisów poprzednio obowiązujących. Co podlega opłacie skarbowej? Celem wprowadzanych zmian miało być ograniczenie przedmiotu opłaty skarbowej wyłącznie do czynności wykonywanych przez organy (...)
Powrót znaków opłaty skarbowej i inne zmiany w opłacie skarbowej
26 lipca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o opłacie skarbowej. Celem tej regulacji jest przede wszystkim złagodzenie negatywnych skutków społecznych i gospodarczych przez umożliwienie wykorzystania znaków opłaty skarbowej zgromadzonych przez podatników. Do kiedy można wykorzystać posiadane znaki opłaty skarbowej? Przepisy (...)
Poważnie poszkodowani w wypadkach mają zapewnione renty
Po wielu latach starań Rzecznika Finansowego weszła w życie regulacja zapewniająca poważnie poszkodowanym w wypadkach dalszą wypłatę rent. Dotyczy ona osób, które były poszkodowane przed 1 stycznia 2006 r. Obowiązywały wówczas zdecydowanie niższe niż obecnie sumy gwarancyjne, stąd w niektórych wypadkach ubezpieczyciele już zaprzestali wypłaty rent. ##baner## Nowe (...)
Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, przedłożony przez ministra finansów. Jakie zmiany w ubezpieczeniach OC zaplanowano? Przygotowano rozwiązania, które dostosowują polskie przepisy do dyrektywy europejskiej 2009/103/WE w sprawie ubezpieczenia (...)
Nowe przepisy dotyczące gwarancji dla biur podróży
Już za sześć dni wejdą w życie rozporządzenia ministra finansów podnoszące minimalne kwoty gwarancyjne biur podróży oraz wprowadzające nowy sposób ich naliczania. Nowe rozwiązania mają zabezpieczyć turystów. 250 tys. euro - tyle wyniesie minimalna wysokość sumy gwarancyjnej biur podróży, które rozpoczynają swoją działalność turystyczną i zamierzają wykorzystywać loty czarterowe (...)
Ofiara wypadku może liczyć na rentę, gdy wyczerpie się suma gwarancyjna ubezpieczenia Takie wnioski można wyciągnąć z postanowienia Sądu Najwyższego z 30 stycznia 2008 r. SN z przyczyn formalnych odmówił w nim odpowiedzi na pytanie prawne, ale odwołał się do dotyczącej tej samej kwestii uchwały SN z 29 grudnia 1994 r. (sygn. I II CZP 120/ 94). Skład siedmiu sędziów dopuścił (...)
Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży czy w najgorszym scenariuszu nawet śmierci. Ubezpieczenie turystyczne pomoże pokryć (...)