Szczepienia ochronne
Jak donosi „Rzeczpospolita”, nie ma podstaw aby Sanepid karał rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci. W takiej sytuacji mogą tylko przekonywać o potrzebie dokonania szczepień ochronnych.
Przepisy, które umożliwiały nakładanie kar przestały obowiązywać ponad 2 lata temu. Jednak mimo to zdarza się, że niektóre inspektoraty starają się egzekwować obowiązek szczepień. Wydane decyzje są coraz częściej skutecznie zaskarżane, bowiem są one wydawane w sposób bezprawny, co potwierdza orzecznictwo sądowe: „z ustawy wynika, iż obowiązek poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym wynika z mocy przepisu prawa, dlatego nie ma podstawy prawnej do konkretyzacji w formie decyzji administracyjnej"(tak WSA w Białymstoku, sygn. II SA/Bk 79/11). W wyniku wyroków można nakładać na rodziców sankcje finansowe, bez wydawania decyzji administracyjnej. Orzecznictwo sądowe nie daje wprost przyzwolenia na karanie rodziców, jednak nie mówi jasno, że nie powinno się zmuszać rodziców do poddania dzieci szczepieniom.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?