Szpital nie odpowiada za zarażenie żółtaczką pielęgniarki

Konstrukcja tzw. winy anonimowej, przyjmowana przy odpowiedzialności zakładów leczniczych wobec pacjentów za zakażenia szpitalne, nie może mieć odniesienia do zakażeń personelu fachowego, który z racji wykonywanych zadań narażony jest na ryzyko zakażenia. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Lublinie, oddalając powództwo pielęgniarki zakażonej żółtaczką.

Jadwiga T. w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie pracowała w latach 1962 - 2001 jako pielęgniarka na oddziale ortodoncji. W grudniu 1999 r. stwierdzono u niej chorobę zawodową w postaci przewlekłego, wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz stan po przebyciu żółtaczki typu B. Od tego czasu kilkakrotnie była leczona w szpitalu, a stan jej zdrowia systematycznie się pogarsza. Grozi jej rozwój pierwotnego raka wątroby. W lutym 2000 r. szpital wypłacił jej 8,2 tys. zł jednorazowego odszkodowania w związku ze stwierdzeniem choroby zawodowej. Kobieta uznała odszkodowanie za zbyt niskie. Od pracodawcy domagała się 60 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia oraz ustalenia jego odpowiedzialności za pogorszenie się stanu jej zdrowia w przyszłości.

Porady prawne

Rzeczpospolita 08.10.2004 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika