Terminy reklamacji towarów żywnościowych

1 stycznia 2003r. weszła w życie ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, która zmieniła zasady gwarancji i rękojmii, dotychczas uregulowanych w kodeksie cywilnym.

Ustawa zawiera upoważnienie dla Ministra właściwego do spraw gospodarki do wydania rozporządzenia określającego szczególne terminy zgłaszania niezgodności towarów żywnościowych z umową. Terminy te, z uwagi na charakter i właściwości towarów zywnoścowych są znacznie krótsze od tych uregulowanych w ustawie.

Porady prawne

Zgodnie z Rozporządzeniem kupujący traci uprawnienia z tytułu niezgodności towaru żywnościowego z umową, jeżeli nie zawiadomi niezwłocznie sprzedawcy towaru o stwierdzeniu niezgodności. Zawiadomienie to powinno nastąpić nie później niż:

  • w terminie 3 dni od dnia otwarcia opakowania
    1. oznakowanego terminem przydatności do spożycia lub datą minimalnej trwałości,
    2. dla którego nie określa się daty minimalnej trwałości lub terminu do spożycia,
      • w terminie 3 dni od dnia sprzedaży lub otrzymania towaru - w przypadku towarów sprzedawanych luzem, odmierzanego w miesjcu zakupu lub dostarczanego do miejsca zamieszkania kupującego.

W każdym wypadku zgłoszenie niezgodności towaru żywnościowego z umową powinno nastąpić przed upływem terminu przydatności towaru do spożycia lub przed upływem daty minimalnej trwałości towaru.

Rozporządzenie wchodzi w życie dnia 11 marca 2002 r.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika