Ukarać dziennikarza za naruszenie dóbr osobistych

Sąd Najwyższy ponownie oceni konsekwencje podania przez dziennikarza nieprawdziwych informacji, gdy zachował on szczególną staranność przy ich zbieraniu. Takiej właśnie sytuacji dotyczył wyrok w głośnej sprawie prezydenta RP przeciwko redaktorowi naczelnemu i wydawcy "Życia" oraz autorom artykułu "Wakacje z agentem".

(...)

Ma on udzielić odpowiedzi na abstrakcyjnie, ogólnie sformułowane pytanie prawne: czy postawienie nieprawdziwego zarzutu w publikacji prasowej można uznać za bezprawne naruszenie dóbr osobistych (art. 24 § 1kodeksu cywilnego), jeżeli dziennikarz zachował szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, wymaganą przez art. 12 ust. 1 pkt 1 prawa prasowego z 1984 r.?


Rzeczpospolita 26.08.2004 r.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.