Komisja Europejska zaproponowała wczoraj nowe zasady ułatwiające rozwody między małżonkami z różnych państw członkowskich. Jak podaje dziennik.pl mają się one stosować tylko do 10 krajów Wspólnoty biorących udział w tzw. „wzmocnionej współpracy", wśród których nie ma Polski.
Istotą zmian jest wprowadzenie możliwości wyboru prawa procedury rozwodu w przypadkach par mieszkających za granicą lub par mieszanych. W sytuacji, gdy oboje małżonkowie zgadzaliby się na rozwód, mogliby oni wybrać prawo kraju obecnego zamieszkania, prawo kraju poprzedniego zamieszkania albo prawo tego kraju, z którego pochodzi jedno z małżonków. Według Komisji ma to przyczynić się do skrócenia długich procedur rozwodowych oraz gwarantować ochronę mniej zamożnym małżonkom.

Z szacunków wynika, że ok. 170 tys. rozwodów w Unii ma charakter międzynarodowy, tzn. dotyczy par mieszkających w innym kraju Wspólnoty niż ten z którego pochodzą lub małżeństw, w których partnerzy pochodzą z różnych krajów Unii. Mimo że propozycja jest skierowana tylko do 10 członków Unii, to aby zmiany weszły w życie potrzebna będzie zgoda wszytskich 27 państw Wspólnoty.
Celem wprowadzenia nowych zasad jest ułatwienie rozstawania się parom mieszkającym w krajach o restrykcyjnym prawodawstwie. Jednocześnie Komisja chciałaby ukrócić tzw. turystykę rozwodową, do krajów gdzie surowe przepisy rozwodowe nie obowiązują.
Polska, jak podają przedstawiciele dyplomatyczni w Brukseli będzie analizować skutki wzmocnionej współpracy państw w tym zakresie, ale póki co nie zgłasza zainteresowania przystąpieniem do pojawiających się pomysłów.

Potrzebujesz porady prawnej?
Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu na ich miejsce zamieszkania w UE. ##baner## Jakie są najważniejsze cele aktu o usługach (...)
Jaka ma być nowa wspólna polityka wizowa UE?
Wspólna polityka wizowa 2.0 Sprawniejsze wydawanie wiz turystycznych, biznesowych i krótkookresowych, przy jednoczesnym podniesieniu opłaty do 80 euro – to propozycje Komisji Europejskiej dotyczące reformy wspólnej polityki wizowej UE. Nowe przepisy mają być dostosowane do zmieniających się problemów związanych z bezpieczeństwem, wyzwań (...)
Cyfrowe propozycje Komisji Europejskiej
Przejrzyste platformy internetowe Większa przejrzystość użytkowania, efektywniejsze rozstrzyganie sporów, obserwatorium monitorujące wpływ nowych przepisów na rynek cyfrowy – KE zaproponowała nowe przepisy dla platform internetowych zapewniające małym przedsiębiorstwom bezpieczny dostęp do sieci. - "Chcemy uniknąć rozdrobnienia jednolitego rynku cyfrowego (...)
Europejski strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych
Przyjmując sprawozdanie Jerzego Buzka (EPP-ED, PL) Parlament Europejski wyraził poparcie dla europejskiego strategicznego planu (SET) w dziedzinie technologii energetycznych, w tym inicjatyw przemysłowych w zakresie energii odnawialnej, składowania CO2, sieci energetycznych i rozszczepiania jądrowego. Posłowie zwracają jednak uwagę, że finansowanie planu nie powinno odbywać się kosztem innych (...)
Stan faktyczny Zamierzam wystąpić o rozwód z orzeczeniem winy żony, na co ona się nie zgadza. Żona od 1,5 roku utrzymuje kontakty z innym mężczyzną (systematyczne spotkania, niekiedy wspólne wyjazdy z noclegami, setki rozmów i SMS-ów miesięcznie, o czym świadczą billingi). Przewiduję, że żona zakwestionuje swoją wyłączną winę w oparciu o nieudany, ponad (...)
Sprawa o rozwód i separację a władza rodzicielska
Art. 4451 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że jeżeli sprawa o rozwód lub o separację jest w toku, nie może być wszczęte odrębne postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. W razie potrzeby orzeczenia o władzy rodzicielskiej, stosuje się przepisy o postępowaniu zabezpieczającym. Sąd Najwyższy stwierdził, że postępowanie (...)
Kiedy zmiana powództwa jest niedopuszczalna?
Art. 439 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że powództwo wzajemne o rozwód lub o separację jest niedopuszczalne. Natomiast § 2 stanowi, że w czasie trwania procesu o rozwód lub o separację nie może być wszczęta odrębna sprawa o rozwód albo o separację. Zaś § 3, że strona pozwana w sprawie o rozwód może jednak również żądać rozwodu albo separacji. Strona pozwana w (...)
Artykuł 400 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że niedopuszczalna jest skarga o wznowienie od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po jego uprawomocnieniu się nowy związek małżeński. Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli po wadliwie stwierdzonej prawomocności wyroku (...)
Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna
Stan faktyczny Planujemy złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie stron. W zakresie majątku myślimy o tym, że strony dokonają pomiędzy sobą faktycznego podziału majątku dorobkowego, poza postępowaniem sądowym (chyba, że podział majątku w sądzie przyniesie znaczną minimalizację kosztów). Nieruchomości posiadane: Działka zakupiona 25.05.2001 r. w ramach współwłasności (...)
Spór gazowy na forum Parlamentu
Sprawa sporu gazowego między Ukraina i Rosją oraz przerwania dostaw gazu do Unii Europejskiej była przedmiotem dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Informacje o aktualnej sytuacji przedstawił posłom wicepremier Czech, które przewodniczą w tym półroczu pracom Unii Europejskiej. Według Alexandra Vondry, spór między rosyjskim Gazpromem i (...)
Unia Europejska przeciwko karze śmierci
Przedstawiciele instytucji UE i Rady Europy podpisali wspólną deklarację, która potwierdza ich dążenie do zniesienia kary śmierci na świecie. W Warszawie organizacje pozarządowe propagują list otwarty i przygotowują happening.Z okazji Światowego i Europejskiego Dnia przeciwko karze śmierci, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej, jako przedstawiciele (...)
4 lata członkostwa Polski w UE – bilans korzyści i kosztów
9 lipca w Centrum Zielna odbyła się konferencja zorganizowana przez UKIE oraz PKPP Lewiatan poświęcona prezentacji przygotowanego przez UKIE raportu „4 lata członkostwa Polski w UE. Bilans kosztów i korzyści społeczno - gospodarczych". Jak podkreślił minister Mikołaj Dowgielewicz, „raport, który pokazuje obraz po 4 latach członkostwa Polski w UE jest bardzo (...)
Pomoc humanitarna Unii Europejskiej na świecie
Choć Unia Europejska niesie pomoc potrzebującym niemal w każdym zakątku świata, środki masowego przekazu nadal niewystarczająco informują społeczeństwo o tych inicjatywach.Był już wieczór, a walki wciąż szalały. Uzbrojony mężczyzna powiedział nam, że musimy opuścić dom. Shamianę, małą afgańską dziewczynkę, i jej rodzinę zmuszono do ucieczki z wioski Qarabagh oddalonej (...)
Wielka Brytania opuszcza UE – informacje dla przedsiębiorców
Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej. Jednak do końca 2020 roku będą w Wielkiej Brytanii obowiązywały takie same zasady jak w całej UE. W tym czasie nie zostaną więc wprowadzone nowe cła, nie będzie ograniczeń w transporcie, ani kontroli na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania. Zachowany zostanie także swobodny przepływ osób (...)
Procedura odprawy czasowej na granicy
Podstawowe zasady stosowania procedury Procedura odprawy czasowej wraz z procedurą końcowego przeznaczenia należy do jednej z kategorii procedur specjalnych, zwanej „szczególnym przeznaczeniem”. W ramach procedury odprawy czasowej towary nieunijne przeznaczone do powrotnego wywozu mogą być objęte szczególnym przeznaczeniem na obszarze celnym Unii, z całkowitym (...)
Procedura cofnięcia skutków unikania opodatkowania
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wyjaśnił cofnięcie skutków unikania opodatkowania – nowy rodzaj procedury w Ordynacji podatkowej. Czemu służy wprowadzenie procedury cofnięcia skutków unikania opodatkowania? Od 2016 r. organy podatkowe mogą przeciwdziałać praktykom agresywnej optymalizacji podatkowej stosując przepisy ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu (...)
Poza zwykłą fakturą można wystawiać lub otrzymywać też inne rodzaje dokumentów księgowych. Dowiedz się, jakie faktury obowiązują w zależności od typu transakcji. Faktura VAT podstawowa Faktura VAT to najczęściej stosowna faktura w obrocie gospodarczym. Dokumentuje sprzedaż towarów i usług dokonywaną przez podatnika VAT na rzecz innego podatnika VAT. Co do zasady nie (...)
Możliwości rejestracji w punkcie kompleksowej obsługi (OSS)
Od 1 lipca 2021 roku podatek VAT może być zapłacony na rzecz innego państwa członkowskiego z wykorzystaniem punktu kompleksowej obsługi (OSS). Rozliczeniu poprzez punkt kompleksowej obsługi (OSS) mogą podlegać określone transakcje w relacji podatnik – konsument (B2C), tj. wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość, świadczenie usług, a także (...)
Uprzednie konsultacje z UODO – kto i kiedy może z nich skorzystać?
Uprzednie konsultacje z UODO to procedura służąca wsparciu administratorów w sytuacji stwierdzenia przez nich wysokiego ryzyka naruszenia praw lub wolności osób fizycznych, którego sami nie są w stanie zminimalizować. Celem uprzednich konsultacji jest wypracowanie rozwiązań, które pozwolą administratorowi prawidłowo chronić dane osobowe. ##baner## Procedura (...)
Pakiet klimatyczny: Wspólne wysiłki na rzecz ograniczenia emisji
Czy UE jest wystarczająco ambitna? Kraje UE w marcu 2007 zdecydowały się na ograniczenie emisji CO2 o 20% do roku 2020. Jeżeli uda się osiągnąć w tej kwestii na świecie nowe porozumienie, UE chciałaby pójść nawet dalej, ograniczając emisję o 30%. W styczniu Komisja Europejska przedstawiła serię propozycji legislacyjnych, które mają na celu ograniczenie emisji gazów (...)
Prawa konsumenta europejskiego
Prawa konsumenta europejskiego sformułowała Rada Wspólnot Europejskich w 1972 r. Parlament Europejski w 1978 r. nadał im charakter karty. Nie jest on jednak samodzielnym organem ustawodawczym i jego uchwały mają charakter jedynie deklaracji politycznych. Karta ta nie jest więc źródłem prawa, wpływa natomiast na kształtowanie się źródeł prawa i praktyki legislacyjnej (...)
KE proponuje na stałe obniżony VAT w budownictwie i na pieluszki
Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek (7 lipca) zmiany w tzw. dyrektywie VAT-owskiej, dopuszczając m.in. możliwość stosowania przez kraje członkowskie obniżonej stawki VAT na całe, a nie tylko jak dotąd społeczne, budownictwo oraz na pieluszki. Propozycje przedstawione w poniedziałek przez komisarza ds. podatków Laszlo Kovacsa mają obowiązywać od 2010 roku, wcześniej (...)
Parlament przyjął pakiet klimatyczny
Po jedenastu miesiącach intensywnych negocjacji Parlament Europejski poparł pakiet projektów legislacyjnych, które umożliwią osiągniecie ogólnych celów w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. UE chce ograniczyć do 2020 roku emisję gazów cieplarnianych o 20%, zwiększyć udział źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym do 20% oraz podnieść (...)
Zapobieganie zmianom klimatycznym i ograniczanie ich negatywnych skutków to szansa dla przyszłych pokoleń na życie w przyjaznym środowisku. To jednak również ograniczenie obecnych możliwości rozwoju gospodarczego, ponieważ nakłady na ochronę środowiska są dodatkowym kosztem działalności gospodarczej. To także obniżenie pozycji konkurencyjnej europejskiej gospodarki w stosunku (...)