Urzędnicy nie będą lekceważyć petycji

Każdy z nas będzie mógł złożyć petycję. Urzędy dostaną maksymalnie 3 miesiące na ich rozpatrzenie.

Senatorowie przygotowali projekt ustawy w sprawie petycji. Zaproponowano w nim, by każda osoba mogła składać petycję w imieniu własnym lub w imieniu innych. W ten sposób nie załatwimy jednak problemów prywatnych – petycje mają dotyczyć spraw o charakterze publicznym, czyli np. wybudowania dróg na osiedlu czy zaostrzenia kar dla osób znęcających się nad zwierzętami.

Zgodnie z projektem petycję złoży osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz organizacja społeczna. Będziemy ją kierować do organizacji, instytucji lub urzędów władzy publicznej właściwych ze względu na przedmiot petycji.

Porady prawne

Na papierze i przez internet

Możliwe będzie złożenie jej w dwóch formach: pisemnej oraz elektronicznej. W obu przypadkach trzeba będzie podać imię i nazwisko (lub nazwę składającego), miejsce lub siedzibę jego zamieszkania, adres do korespondencji oraz szczegółowy opis, czego nasze pismo dotyczy. Dokument trzeba oczywiście podpisać. W przypadku petycji on-line niezbędne będzie dodatkowo podanie kontaktowego adresu e-mail.

Urzędnik będzie miał terminy

Ile czasu adresat dostanie na jej rozpatrzenie. W projekcie zaznaczono, że ma to nastąpić niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia. Jeśli urzędnik stwierdzi, że nie jest właściwy do rozpatrzenia petycji, to będzie miał obowiązek przesłania jej w ciągu 30 dni od złożenia do innego organu rozpatrującego, zawiadamiając o tym równocześnie składającego petycję.

Może się również zdarzyć, że urząd rozpatrujący petycję wezwie nas w ciągu 30 dni (od dnia wpływu) do uzupełnienia lub wyjaśnienia jej treści. Jednocześnie będziemy pouczeni, że jeśli nie zrobimy tego w ciągu 14 dni, to nie zostanie ona rozpatrzona.

Poinformują o przebiegu sprawy

Ponadto na stronie internetowej organu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego zamieszczana ma być informacja zawierająca zwięzły opis treści petycji, datę jej wpływu oraz – w przypadku wyrażenia zgody – imię i nazwisko albo nazwę składającego petycję lub podmiotu, w interesie którego jest ona składana. Informacje takie będą na bieżąco aktualizowane o dane dotyczące przebiegu postępowania, w szczególności dotyczące zasięganych opinii, przewidywanego terminu oraz wyniku rozpatrzenia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Michał 2013-05-10 08:56:43

    BARDZO DOBRZE ! W KOŃCU !

  • ewa schuster 2013-04-14 15:05:00

    czy mam prawo oskarzyc KRUS-RYBNIKUwoj , slask iwsniesc oskarzenie do PROKURATORA W RYBNIKU, o niuczciwe ksiegowanie skladek rolniczych.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika