Usługi turystyczne po zmianach

W dniu 1 maja 2004 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o usługach turystycznych. Ma ona na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w turystyce oraz wprowadzenie regulacji dających lepszą ochronę konsumentom korzystającym z tych usług.

Agroturystyka

Zgodnie z nowelizacją przepisami ustawy o usługach turystycznych będą objęci obecnie także rolnicy prowadzący w swoich gospodarstwach działalność turystyczną. Rozumiemy przez to świadczenie usług hotelarskich, wynajmowanie miejsc na ustawienie namiotów i inne tego typu usługi. Rolników obejmą w szczególności przepisy dotyczące minimalnych wymogów sanitarnych, jakie powinny być spełnione przy prowadzeniu tego typu działalności.

Reklamacje

Porady prawne

Wprowadzony został przepis zobowiązujący przedsiębiorstwo turystyczne do rozpatrywania reklamacji w ciągu 30 dni od jej złożenia przez klienta. Jeśli nie odpowie na nią w tym terminie, uznaje się, że reklamacja jest uzasadniona. W wypadku odmowy przyjęcia reklamacji konieczne jest precyzyjne wyjaśnienie przyczyn odmowy. Klienci mogą składać reklamacje bezpośrednio u pilota wycieczki. Pilot ma obowiązek przyjęcia reklamacji i wydania potwierdzenia.

Promesa dla hotelarzy

Przedsiębiorca budujący obiekt hotelarski może wystąpić o promesą zaszeregowania obiektu do określonej kategorii jeszcze w czasie trwania prac budowlanych. Pozwoli to na znacznie wcześniejsze niż dotychczas prowadzenie promocji przyszłego obiektu.

Pilot i przewodnik

Zmieniona została definicja przewodnika turystycznego. Przewodnikiem jest osoba zawodowo oprowadzająca turystów lub odwiedzających po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach oraz udzielająca o nich informacji. Określono również nowe obowiązki pilotów wycieczek, a także organizatorów turystyki. Zmianom uległy również zasady uzyskiwania uprawnień przewodnika turystycznego oraz pilota wycieczek.

Zezwolenie na prowadzenie działalności turystycznej

Modyfikacji uległy również przepisy dotyczące udzielania, odmowy udzielania, cofania, ograniczania zakresu zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu imprez turystycznych oraz na pośredniczeniu na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych. W szczególności określono szczegółowo przypadki, kiedy wojewoda ma obowiązek cofnięcia zezwolenia lub ograniczenia jego zakresu. Dotychczas przepisy określały przypadki, w których wojewoda mógł tego dokonać.

Źródło:


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika