Ustawa 203 przyczynkiem do bankructwa placówek służby zdrowia

Publiczne zakłady opieki zdrowotnej z Lubelszczyzny zamierzają gremialnie zaskarżyć do sądu Sejm o odszkodowanie za skutki tzw. ustawy 203 zł. Zobowiązała ona placówki służby zdrowia do podwyższenia w latach 2001 i 2002 wynagrodzeń pracownikom, stając się główną przyczyną ich dzisiejszego ogromnego zadłużenia.

Część szpitali i przychodni nie dała pielęgniarkom i lekarzom należnych im podwyżek dobrowolnie. Ci egzekwowali je więc w sądach pracy. Sąd Najwyższy w uchwale z 10 stycznia 2002 r. (sygn. III ZP 32/010) orzekł bowiem, iż uchwalona w grudniu 2000 r. nowelizacja ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców może być podstawą roszczeń pracowników o ich wypłatę. Podwyżki wypłacano kosztem innych zobowiązań, ograniczając zakres świadczeń medycznych, zaciągając kredyty. Stąd m.in. wzięły się szacowane na kilka miliardów złotych długi szpitali, zagrażające ich egzystencji.


Rzeczpospolita 24.08.2004 r.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.