Ustawa o wyrobach budowlanych

W dniu 1 maja 2004 r. weszły w życie regulacje dotyczące wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych w oparciu o system stosowany w Unii Europejskiej. Przepisy te określone zostały w ustawie o wyrobach budowlanych. Nowa ustawa dostosowuje polskie prawo do dyrektywy Rady nr 89/106/EWG w sprawie zbliżenia przepisów prawnych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących wyrobów budowlanych (dalej: dyrektywa).

Wyroby budowlane objęte regulacją

Ustawa definiuje, które przedmioty będą podlegały jej regulacjom jako wyroby budowlane. Będą to wszelkie rzeczy ruchome, niezależnie od stopnia ich przetworzenia, przeznaczone do zastosowania w sposób trwały w obiekcie budowlanym. Muszą to być przedmioty przeznaczone przez producenta do sprzedaży.

Definicja umieszczona w nowej ustawie nawiązuje do określenia wyrobu budowlanego znajdującego się w obowiązującej już od 2002 r. ustawie o systemie oceny zgodności. Wprowadza tylko niewielkie modyfikacje wynikające z dyrektywy.

System UE, a system krajowy

Porady prawne

Zgodnie z przepisami ustawy możliwe będzie uzyskanie dwóch rodzajów certyfikatów. Jeśli producent zamierza sprzedawać swoje wyroby tylko w Polsce wówczas wystarczy, że spełni normy systemu krajowego. W wypadku, gdy będzie chciał handlować swoimi wyrobami na terenie UE musi uzyskać europejski certyfikat CE.

Oprócz tego ustawa określa grupę produktów, które zawsze będą musiały posiadać certyfikat CE, niezależnie od miejsca ich sprzedaży.

Nadzór nad wyrobami budowlanymi

Organami uprawnionymi do kontroli zgodności wyrobów budowlanych z odpowiednim systemem norm są wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego oraz Główny inspektor Nadzoru Budowlanego.

Organ prowadzący kontrolę ma prawo pobrać próbki wyrobu budowlanego, które następnie zostaną przekazane do odpowiedniego akredytowanego laboratorium. Po przeprowadzeniu badań laboratorium sporządza protokół na podstawie, którego organ kontrolujący podejmuje decyzje w sprawie wyrobu budowlanego.

Podstawa prawna


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mirek 2012-05-14 18:07:20

    Czy w świetle obowiązującego prawa przyłącze nr wody,gazu lub prądu jest wyrobem budowlanym?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika