Uważaj na firmy windykacyjne!
Czy otrzymałeś pismo z firmy windykacyjnej z wezwaniem do zapłaty długu? A może komornik zajął Twój rachunek bankowy? Uważaj, często możesz z tego wybrnąć – ważne aby nie podejmować pochopnych działań.
Typowa sytuacja - otrzymujesz list a w nim czy to wezwanie do zapłaty, czy już zajęcie Twojego rachunku bankowego. Zaczynasz zastanawiać się, o co chodzi? Jaki dług? Okazuje się, że dawno temu zaciągnąłeś zobowiązanie – była to mała suma ale teraz, po naliczeniu odsetek z tej niewielkiej kwoty zrobiła się poważna suma. Kontaktujesz się z firmą windykacyjną i obiecujesz spłatę bądź podpisujesz ugodę, w której określone są zasady spłaty zadłużenia. Czy słusznie?
Niestety, przeważnie nie.
Wszelkie zobowiązania majątkowe ulegają przedawnieniu. Oznacza to, że po upływie określonego czasu, możesz się sprzeciwić zapłacie. Oczywiście wierzyciel ma prawo skierować sprawę do sądu czy komornika, Ty jednak możesz zgłosić zarzut przedawnienia i … na tym sprawa się zakończy.
Na co uważać?
Tymczasem zdarza się, że firmy windykacyjne wysyłają propozycje ugody czy też proponują rozłożenie długu na raty podczas nagrywanej rozmowy telefonicznej. Jeśli coś podpiszesz czy też przyznasz, że wiesz o długu i obiecujesz spłacić zaległości, już po Tobie.
Z punktu widzenia prawa, w ten sposób albo doprowadzisz do przerwania biegu przedawnienia albo zrzekniesz się zarzutu przedawnienia. Oznacza to, że bez względu na to czy zobowiązanie się przedawniło czy nie, i tak będziesz musiał zapłacić.
Jeśli dostaniesz wezwanie do zapłaty lub telefon
Co robić? Najlepiej nic nie podpisywać, nie godzić się na żadne spłaty, nie godzić się na rozłożenie zadłużenia na raty, nie przyznawać przez telefon, że masz jakieś długi.
Wpierw sprawdź czy zobowiązanie się nie przedawniło. Zasadniczo terminy przedawnienia wynoszą 3 i 10 lat – w zależności od tego czy jest to zobowiązanie okresowe, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą bądź zasądzone prawomocnym nakazem zapłaty. Pamiętaj, że w przypadku zadłużenia ratalnego, każda z rat przedawnia się oddzielnie, co związane jest z odmiennymi terminami płatności.
Komornik już zajął Twoje konto?
Czasem może być i tak, że nawet nie wiesz, iż toczyło się jakieś postępowanie sądowe czy, że już komornik podjął działania – dzieje się tak głównie wtedy, gdy zmieniłeś miejsce zamieszkania a wszelkie pisma są kierowane na stary adres.
Jeśli więc pewnego dnia okaże się, że komornik zajął Twój rachunek bankowy a Ty nie pamiętasz żadnego długu, należy szybko podjąć precyzyjne czynności. Czasem aby móc złożyć sprzeciw czy zarzuty potrzebne jest przywrócenie terminu, w innym przypadku wniosek o doręczenie nakazu. Wszystko zależy od okoliczności sprawy i tego czy zobowiązanie się rzeczywiście przedawniło czy też nie.
Pamiętaj!
Jeśli ten artykuł dotyczy Ciebie, nie czekaj, zgłoś się do prawnika. Każdy dzień zwłoki czy też błędne czynności mogą doprowadzić do tego, że mimo przedawnienia należności, będziesz musiał spłacić długi z odsetkami.
Tylko prawnik precyzyjnie oceni, czy zobowiązanie uległo przedawnieniu. Tylko on będzie mógł podjąć właściwe kroki, aby uchronić Cię przed spłatą przedawnionych długów. I nie czekaj na ostatni moment.
(pg)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?