Uwolnić ptactwo

Jakie organiczenia zniesiono?

Złagodzono ograniczenia związane z występowaniem grypy ptaków. 

Nowe przepisy uchylają nakaz odosobnienia drobiu lub innych ptaków w zamkniętych obiektach budowlanych bądź innych miejscach w gospodarstwie. Nakaz ten dotyczył m.in. kur, gęsi, kaczek, indyków.

Porady prawne

Od kiedy można wypuszczać ptactwo domowe?

Zgodnie z zapowiedziami, w związku z poprawą sytuacji epizootycznej minister Krzysztof Jurgiel wydał rozporządzenie uchylające rozporządzenie z 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Rozporządzenie 5 kwietnia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw (pod poz. 722) i 6 kwietnia br. weszło w życie.

Poczta Polska wznowiła usługę przesyłania żywych ptaków

Poczta Polska od dnia 6 kwietnia 2017 wznowiła świadczenie usługi przyjmowania i doręczania przesyłek zawierających żywe ptaki, w tym pisklęta ptactwa domowego. Poczta Polska, w celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków, zawiesiła w dniach od 28 stycznia 2017 r. do 5 kwietnia 2017 r. usługę przyjmowania i doręczania przesyłek zawierających żywe ptaki. Ograniczenia dotyczyły usługi powszechnej paczka pocztowa w obrocie krajowym oraz niepowszechnej usługi pocztowej Pocztex w obrocie krajowym.

 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zagraniczne podróże ze zwierzętami

Zagraniczne podróże ze zwierzętami

Planując podróż do innego kraju ze swoim pupilem, koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wymogi, aby zwierzę zostało wpuszczone do środka transportu oraz do państwa docelowego, i spełnić wszystkie warunki (np. dokumentacyjne). W razie bowiem niedopełnienia wymaganych warunków w ostateczności władze mogą nawet poddać zwierzę eutanazji.  Zwierzę towarzyszące jako "zwierzę (...)

Grypa ptaków (HPAI) w natarciu

Grypa ptaków (HPAI) w natarciu

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) jest groźna dla gospodarstw utrzymujących drób Uwaga - trwa sezon migracji dzikiego ptactwa. Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus ten może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Wektorem wirusa (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)

Procedura GIW dotycząca przemieszczania zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski

Procedura GIW dotycząca przemieszczania zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski

Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE. Wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych psów, kotów i fretek.  Celem przyjętych rozwiązań jest ustanowienie systemu minimalizującego (...)

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2008 r.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2008 r.

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg wykazujących przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Minister Finansów w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, poczynając od roku podatkowego 2002, ogłasza (...)

Odszkodowania za utracony drób

Odszkodowania za utracony drób

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił w poniedziałek w Krajniku Dolnym, że rząd jest przygotowany do ewentualnego wypłacenia odszkodowań rolnikom, gdyby trzeba było wybić drób. Podkreślił, że w budżecie państwa są na ten cel odpowiednie rezerwy. "Trzeba hodowcom drobiu to zapowiedzieć, że jesteśmy przygotowani na to by wypłacić takie odszkodowania" - zapewnił.  "Są odpowiednie (...)

Rekompensata za utracony drób

Rekompensata za utracony drób

Prawdopodobnie we wrześniu ARR zacznie wypłacać drobiarzom rekompensaty za straty wywołane pojawieniem się w Polsce ptasiej grypy. Branża drobiarska będzie mogła otrzymać wsparcie w wysokości 220 mln zł – poinformował wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. To za mało – uważają drobiarze. Komisja Europejska zgodziła się w kwietniu na pomoc dla poszkodowanych przez (...)

Określono normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2008 r.

Określono normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2008 r.

Jakie są szczególne zasady ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej? Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych dla przychodów z działalności gospodarczej, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed (...)

Dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich oraz maksymalne sumy takiego ubezpieczenia w 2008 r.

Dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich oraz maksymalne sumy takiego ubezpieczenia w 2008 r.

Do składek z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia jakich upraw i zwierząt gospodarskich można dostać dopłatę? Ze środków budżetu państwa są udzielane dopłaty do składek z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia:  upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, (...)

UE obchodzi 30-lecie dyrektywy ptasiej

UE obchodzi 30-lecie dyrektywy ptasiej

2 kwietnia mija 30-ta rocznica przyjęcia pierwszego unijnego aktu prawnego dotyczącego kwestii przyrody - tzw. dyrektywy ptasiej. Przepisy te są jednym z największych osiągnięć europejskiej polityki ochrony środowiska oraz centralnym punktem unijnej strategii na rzecz powstrzymania procesu utraty różnorodności biologicznej. Dyrektywa ptasia odegrała kluczową rolę w odwróceniu procesu (...)

Ochrona Puszczy Białowieskiej

Ochrona Puszczy Białowieskiej

Podjęte przez Polskę działania gospodarki leśnej na obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska naruszają prawo Unii. Realizacja tych działań prowadzi bowiem do zaniku części tego obszaru.  - Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 kwietnia 2018 r. w sprawie C-441/17 - Komisja przeciwko Polska (Puszcza Białowieska). Czego dotyczyła sprawa? W roku 2007 (...)

Grypa ptaków znów atakuje

Grypa ptaków znów atakuje

Apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowni Hodowcy i Producenci drobiu, Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) wciąż jest groźna. Trwa sezon migracji dzikiego ptactwa. Proszę, abyście Państwo zachowali szczególną ostrożność w celu maksymalnego ograniczenia możliwości przeniesienia wirusa grypy ptaków i ochrony własnych gospodarstw. ##baner## W ostatnim czasie odnotowano (...)

Ptasia grypa w Europie Zachodniej

Ptasia grypa w Europie Zachodniej

Groźny wirus ptasiej grypy H5N1, niebezpieczny również dla ludzi, został już wykryty w sześciu krajach Unii Europejskiej. W ciągu weekendu jego obecność potwierdzono u padłych ptaków, znalezionych w Austrii, Niemczech, Francji i we Włoszech. (...)W Niemczech, gdzie spośród krajów UE stwierdzono najwięcej przypadków padnięcia ptaków z powodu ptasiej grypy, poinformowano w niedzielę, (...)

Przygotuj się na brexit

Przygotuj się na brexit

Wynik negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE), czyli tzw. brexitu, jest niepewny. Przedsiębiorcy powinni przygotowywać się na możliwe scenariusze. Na czym stoimy? 30 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści UE. Obecnie negocjowane są warunki tego „rozwodu”. Chodzi o to, żeby przebiegł on w sposób uporządkowany, zapewniający pewność prawną (...)

Zwalczanie chorób zakaźnych. Weszły w życie ważne zmiany

Zwalczanie chorób zakaźnych. Weszły w życie ważne zmiany

Ustawa, która została uchwalona przez Sejm 13 lipca, dostosowuje przepisy do zmieniających się potrzeb nadzoru epidemiologicznego oraz wymogów zwalczania chorób zakaźnych. Dzięki nowelizacji, Państwowa Inspekcja Sanitarna, będzie miała możliwość podejmowania działań przeciwepidemiologicznych, które zablokują szerzenie się zakażeń. W nowych przepisach zostały uregulowane kwestie (...)

Pacjent w czasie epidemii

Pacjent w czasie epidemii

Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa? W ostatnim czasie odradza się wizyty w przychodniach i na SOR, by unikać miejsc, w których można się zakazić. To rodzi niebezpieczeństwo, że zaniedbamy nasz stan zdrowia i będziemy (...)

Stan epidemii a działalność przedsiębiorców

Stan epidemii a działalność przedsiębiorców

Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzi. Sprawdź, czy dotyczą one twojej firmy. ##baner## Od kiedy obowiązują ograniczenia? Pierwsze ograniczenia w powadzeniu działalności wprowadzono 14 (...)

Od soboty dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach

Od soboty dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach

Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. - "Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim" - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. ##baner## Obostrzenia w powiatach (...)

Pandemia COVID-19: żółte i czerwone strefy – nowe wytyczne dla poszczególnych branż

Pandemia COVID-19: żółte i czerwone strefy – nowe wytyczne dla poszczególnych branż

Od 10 października br. na terenie całego kraju - w przestrzeni publicznej - trzeba zakrywać usta i nos. Powód to wzrastająca liczba zachorowań na koronawirusa. Od tego dnia obowiązują też nowe obostrzenia dla poszczególnych branż na terenie tzw. powiatów czerwonych i żółtych. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. ##baner## Nowe (...)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju

Żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte od 6 maja, ale szkoły pozostają zamknięte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Komu przysługuje? Co, jeśli mimo otwarcia placówki rodzic nie zdecyduje się wysłać do niej dziecka? Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Kwestia dodatkowego zasiłku opiekuńczego to temat, który interesuje wielu rodziców. (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Praca dozorcy i sprzątaczki

Praca dozorcy i sprzątaczki

Pracownica zatrudniona jest w równoważnym systemie czasu pracy. Praca jej polega na dozorze firmy w sobotę i niedzielę od godziny 18. 00 do 06. 00. W związku z tym, że dom w którym mieszka pracownica (...)

FORUM PRAWNE

Nie chcę rozwodu

Nie chcę rozwodu Mój mąż wyprowadzil sie odemnie z powodu malego nieporozumienia na poczatku listopada2006(do swoich rodziców)Jesteśmy malzenstwem od 10lat mamy syna 9lat.W lutym 2007 przeprowadził (...)

Pies a sąsiedzi

Pies a sąsiedzi Mam dom w niewielkiej miejscowości. Jest on ulokowany na osiedlu domków jednorodzinnych tak więc ze wsztystkich praktycznie stron mam sąsiadów. Jednak mam mieszkanie w mieście i (...)

Witam, Kontaktuję się z Państwem w nietypowej dość sprawie. Mieszkam w domu jednorodzinnym na

Witam, Kontaktuję się z Państwem w nietypowej dość sprawie. Mieszkam w domu jednorodzinnym na Witam, Kontaktuję się z Państwem w nietypowej dość sprawie. Mieszkam w domu jednorodzinnym na osiedlu (...)

Sąsiad hoduje głośne Papugi

Sąsiad hoduje głośne Papugi Sąsiad wypuszcza na wioske hałaśliwe papigi krzyczą od 5 rano do zmroku caly dzien ! Nie idzie wytrzymac gryzą kable od internetu obgryzają drzewka i rysują auta (...)

Plac Nowy do sprzedania- mieszkańcy protestują!

Plac Nowy do sprzedania- mieszkańcy protestują! Sprzedaż placu Nowego jest chorym pomysłem i chwilowym polepszeniem budżetu miasta. Jednorazowe sprzedanie nie polepszy budżetu miasta, to tak jak (...)

Dochodzy ze wspólnego gospodarstwa rolnego po rozwodzie, ale przed podziałem majątku.

Dochodzy ze wspólnego gospodarstwa rolnego po rozwodzie, ale przed podziałem majątku. Jest wspólne gospodarstwo rolne. Byli małżonkowie sa już rozwiedzeni, ale nie doszło jeszcze do podziału (...)

Jesteś ROLNIKIEM to jesteś MILIONEREM!!!!

Jesteś ROLNIKIEM to jesteś MILIONEREM!!!! Witam Rosnące ceny żywności są korzystne dla jej producentów. Ta dobra koniunktura nie jest przypadkowa. Eksperci przewidują dalszą hossę w branży (...)

Egzekucja z nieruchomości- przedawnienie

Egzekucja z nieruchomości- przedawnienie Rodzice prowadzili działalność rolniczą - hodowali drób na skale przemysłową. W roku 1989 r. mieli kilka kredytów. W momęcię przemian ustrojowych odsetki (...)

łowiectwo czy kłusownictwo?

łowiectwo czy kłusownictwo? Mam pytanie, jak należy rozumieć możliwość polowania na zwierzę? np. jak jest sezon na sarnę to znaczy ża każdy może ją upolować o ile zapłaci potem za nią w (...)

Wiatrówka i sprawa karna.

Wiatrówka i sprawa karna. Witam. Proszę o pomoc w sprawie karnej w której jestem oskarżony. Nie podaje ani daty ani miejsca, wystarczy że powiem że miasto ponad 500tys. os stało się to niedawno. (...)

epidemia E.coli a odszkodowanie

epidemia E.coli a odszkodowanie witam, czy po zatruciu bakteriami E.coli można domagać się odszkodowania od sklepu w którym się kupiło produkt? Czy sklep może zwalić winę na dostawcę i tam wysłac (...)

Transakcje wymiany PLN na USD w kantorze internetowym, a podatek i PIT-36

Transakcje wymiany PLN na USD w kantorze internetowym, a podatek i PIT-36 Witam. Kieruję się do Państwa z prośbą o poradę. Dzwoniłam wielokrotnie w tej sprawie do informacji skarbowej ale niestety (...)

Dofinansowanie do urlopu

Dofinansowanie do urlopu Witam. W połowie marca kiedy rozpoczęła się epidemia mój pracodawca wysyłał ludzi na urlop z powodu braku pracy(nie było zamówień oraz dostaw). Poszedłem na 14 dniowy (...)

Wypowiedzenie umowy w siłowni

Wypowiedzenie umowy w siłowni Czy siłownia może mi odmówić z natychmiastowej rezygnacji z powodu niemożliwości świadczenia usług? Mój mail: Chciałbym skorzystać z możliwość rezygnacji w (...)

Wakacje 2020

Wakacje 2020 Zamierzaliśmy pojechać w tym roku na Kubę, to miała być wycieczka życia :) i teraz w dobie pandemii nie wiem jak to będzie wyglądać Chodzi głównie o wakacyjne ubezpieczenie zdrowotne. (...)

Porady prawne