W jaki sposób można zaskarżyć postanowienie Urzędu Skarbowego?

Decyzja to nie jedyna prawna forma rozwiązywania problemów podatkowych. Nie dziwi to tego, kto kiedyś otrzymał z urzędu skarbowego postanowienie. W postanowieniach właśnie znajdują się rozstrzygnięcia, których próżno szukać w decyzjach. Decyzje dotyczą istoty sprawy. W postanowieniach ważą się natomiast losy zagadnień proceduralnych. Nie zawsze spełniają one oczekiwania podatnika. Warto więc wiedzieć, kiedy i jak można poddać je weryfikacji.

Podatnik, który nie zgadza się z otrzymanym postanowieniem, może spróbować je zmienić, składając na nie zażalenie. Niestety, nie zawsze skorzystanie z tego uprawnienia jest możliwe. Postanowienia wydane w toku postępowania podatkowego podlegają bowiem weryfikacji w trybie zażalenia tylko wtedy, gdy przepisy Ordynacji podatkowej na to zezwalają. Nie trzeba jednak wertować ustawy, aby przekonać się, czy na dane postanowienie przysługuje zażalenie, czy nie. Wystarczy dokładnie przeczytać otrzymane postanowienie. Jeśli można na nie wnieść zażalenie, musi się w nim znaleźć pouczenie o tym, jak i do kiedy należy to uczynić. Brak stosowanego pouczenia nie oznacza jednak, że postanowienie nie podlega weryfikacji. Można je zaskarżyć, ale dopiero w odwołaniu od decyzji.

Porady prawne

Gazeta Podatkowa 11.03.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika