W Polsce funkcjonuje cenzura prewencyjna

Kodeks postępowania cywilnego umożliwia zabezpieczenie powództwa w sprawach o ochronę dóbr osobistych, które polega na wstrzymaniu publikacji do czasu rozpoznania sprawy i wydania wyroku - donosi Gazeta Prawna.

- Wstrzymanie publikacji oznacza tak naprawdę cenzurę prewencyjną, która jest zakazana w naszej konstytucji. Skutek takiego sądowego zabezpieczenia jest tożsamy z decyzją dawnego Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w PRL - mówi Gazecie Prawnej Marek Szydłowski, radca prawny związany z Izbą Wydawców Prasy.

Z możliwości zabezpieczenia prewencyjnego skorzystała m.in. korporacja Amway, która zablokowała emisję filmu Henryka Dederki „Witajcie w życiu". Sprawa toczy się już przed sądami trzynasty rok.

Ostatnio żona Ryszarda Kapuścińskiego chciała sądowego zakazu rozpowszechniania książki „Kapuściński non-fiction" autorstwa Artura Domosławskiego. Sąd nie przychylił się jednak do wniosku wdowy po pisarzu.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stary 2012-03-06 21:36:36

    A co tam Konstytucja. Kto sędziemu podskoczy? Jak się zbierze do kupy wszystko to co "elity" i nie tylko wyprawiają, to chyba Drzewiecki miał rację.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika