Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nagrywania w aresztach śledczych rozmów adwokatów z ich klientami. Poniżej treść tego wystąpienia:
"W moim zainteresowaniu pozostaje problem związany z nagrywaniem w aresztach śledczych rozmów adwokatów z ich klientami.
Z publikacji „Adwokaci obawiają się nagrań w aresztach" zamieszczonej w dzienniku „Rzeczpospolita" z 14 lutego 2008 r. wynika, iż Naczelna Rada Adwokacka podjęła w dniu 13 lutego 2008 r. uchwałę, w której wskazuje, że używanie urządzeń nagrywających w aresztach prowadzi do naruszenia prawa do rzetelnego procesu.

W odpowiedzi na moje pytanie dotyczące tej materii skierowane do Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej zostałem poinformowany, że Naczelna Rada Adwokacka zbadała sygnały dotyczące praktyki w poszczególnych izbach, związane z monitorowaniem spotkań adwokatów - obrońców z klientami w aresztach śledczych i zakładach karnych.
Ponadto, w udostępnionej mi uchwale Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 9 lutego br. Naczelna Rada Adwokacka wyraziła głębokie zaniepokojenie informacjami o stosowaniu w aresztach śledczych środków technicznych monitorujących rejestrowanie przebiegu rozmów obrońców z klientami, co może prowadzić do naruszenia prawa do rzetelnego procesu, a w szczególności do efektywnej i nieskrępowanej obrony. Nadto, Naczelna Rada Adwokacka wskazała, iż korzystanie ze środków technicznych w celu rejestrowanie przebiegu rozmów obrońców z ich klientami budzi także wątpliwości, co do legalności ich stosowania oraz narusza prawo do prywatności.
Do wspomnianej odpowiedzi Naczelnej Rady Adwokackiej załączona została również tabela dotycząca monitorowania widzeń adwokatów z podejrzanymi i oskarżonymi w zakładach karnych. Z zawartych w niej danych wynika, iż w okręgu Rady Adwokackiej w Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, ujawniono przypadki umieszczania w aresztach śledczych i zakładach karnych kamer, lub innych urządzeń rejestrujących przebieg spotkań adwokatów z klientami.
Sygnalizowana przez Naczelną Radę Adwokacką praktyka może wskazywać na naruszenie prawa do obrony, dlatego też uprzejmie proszę Pana Ministra o poinformowanie mnie, czy przedstawiony problem jest przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Sprawiedliwości, a także, czy i ewentualnie, jakie zostały podjęte działania zmierzające do jego rozwiązania."
Źródło: www.rpo.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Władze adwokatury alarmują, że w aresztach śledczych dochodzi do nagrywania rozmów adwokatów z klientami. Do nielegalnego kontrolowania ich spotkań z klientami mogą być wykorzystywane kamery, które montuje się w aresztach. Ich obawy mają potwierdzać np. wypowiedzi strażników wobec aresztantów, (...)
Jak doszło do nowelizacji przepisów oświatowych? Uchwalenie ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich było wynikiem prac, w toku których Sejm łącznie rozpatrywał cztery projekty: Poselski (...)
Rejestrowanie rozmów obrońców z ich klientami w aresztach śledczych i zakładach karnych może naruszać prawo do obrony. Rzecznik praw obywatelskich wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości. Adwokaci twierdzą, że w pomieszczeniach spotkań z aresztowanymi coraz częściej (...)
Jak składać skargi i wnioski dotyczące administracji publicznej?
Kto może składać skargi i wnioski i do jakich instytucji? Wedle art. 63 Konstytucji RP, „Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych (...)
Kiedy są dopuszczalne minimalne stawki taksy dla prawników?
W sprawie F. Cipolla (adwokat R. Portolese) sporządził on dla swoich klientów trzy pozwy. Spór został ostatecznie rozstrzygnięty w drodze ugody, bez udziału F. Cipolli. Zapłaciwszy zaliczkę, klientka odmówiła więc uiszczenia pozostałej kwoty wynagrodzenia, której zażądał jej adwokat. (...)
Na jaką ochronę mogą liczyć świadkowie koronni?
23 listopada 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2006 r. w sprawie udzielania ochrony i pomocy świadkom koronnym i innym uprawnionym osobom. Zastępuje ono dotyczczas obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie (...)
Zakres przedmiotowy ustawy o zamówieniach publicznych - stan prawny obowązujący do 1 marca 2004r
Zakres przedmiotowy ustawy o zamówieniach publicznych. Zakres przedmiotowy obowiązywania ustawy ujęty jest w sposób bardzo szeroki. Obecnie, dla powstania obowiązku stosowania przepisów zawartych w ustawie nie ma znaczenia fakt, czy zamówienie jest finansowane ze (...)
Zasady chowania zmarłych w polskim systemie prawnym
Zasady chowania zmarłych zostały wyczerpująco sformułowane w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2000 r. Nr 23 poz. 295, ze zm.). Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy ciało osoby zmarłej może być pogrzebane jako zwłoki, może też zostać poddane kremacji. (...)
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja; Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w tej sprawie. Wybory do Parlamentu Europejskiego Tegoroczne wybory do europarlamentu odbędą się w różnych państwach Unii Europejskiej w dniach 23-26 maja. ##baner## Zgodnie (...)
Stosowanie aresztu tymczasowego wobec kobiet w ciąży
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad stosowania aresztu tymczasowego wobec kobiet w ciąży.Przepisy Kodeksu postępowania karnego nie wyłączają stosowania tymczasowego aresztowania w stosunku do kobiet w ciąży. Kodeks karny wykonawczy - zdaniem (...)
Zmiany w diecie osadzonych w zakładach karnych
1 czerwca 2005 r. wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wartości dziennej normy wyżywienia oraz rodzaju diet wydawanych osobom osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych. Czego konkretnie dotyczą zmiany w rozporządzeniu? W dotychczasowym brzmieniu (...)
Obowiązek meldunkowy - czym jest i na czym polega? Obowiązek meldunkowy przewidziany jest przez ustawę z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Jak wskazuje ustawa, ewidencja ludności polega na rejestracji danych o miejscu pobytu osób - na tym właśnie (...)
W jakich sprawach przeprowadza się ogólnokrajowe referendum?
Ustawa o referendum ogólnokrajowym reguluje tryb przeprowadzania referendum: w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, w sprawie ratyfikacji umowy międzynarodowej na podstawie której Rzeczpospolita przekazuje organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje (...)
Akta stanu cywilnego - czyli jak rejestruje się urodzenia, małżeństwa i zgony?
Czym są akta stanu cywilnego? Akt stanu cywilnego jest to wpis o urodzeniu, małżeństwie albo zgonie w rejestrze stanu cywilnego wraz z treścią późniejszych wpisów wpływających na treść lub ważność tego aktu. Akty stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód (...)
Monitorowanie przestrzeni publicznej, sklepów, banków, miejsc pracy jest współcześnie normą. Prywatność przegrywa tu często z wymogami bezpieczeństwa, a przynajmniej z argumentami o konieczności jego zapewnienia. Pozornie problem ten nie dotyczy więzień. Wydawać by się (...)
RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.
Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych. Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)
Nowe zasady udzielania ochrony świadkom koronnym
23 listopada 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2006 r. w setOstatni( '1' ); sprawie setOstatni( '2' ); udzielania setOstatni( '3' ); ochrony i setOstatni( '4' ); pomocy setOstatni( '5' ); świadkom setOstatni( '6' ); koronnym i setOstatni( '7' ); (...)
Skuteczna i bezpieczna praca Służby Więziennej w czasie epidemii
Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że od początku epidemii COVID-19 skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa w zakładach karnych i aresztach śledczych. Dba o ochronę zdrowia i życia funkcjonariuszy, pracowników więziennictwa oraz osadzonych. Sytuacja epidemiczna jest (...)
Wszystko o protokołach w postępowaniu cywilnym...
Uwagi ogólne Zgodnie z art. 157 Kodeksu postępowania cywilnego, z przebiegu posiedzenia jawnego protokolant pod kierunkiem przewodniczącego spisuje protokół. Z posiedzenia niejawnego sporządza się zaś notatkę urzędową, jeżeli nie wydano orzeczenia. Czy sędzia (...)
Rozdział 1 działu II Kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.) określa właściwość i skład sądu karnego. W których sprawach orzeka sąd rejonowy? Właściwość sądów jest wyznaczana przez przedmiot orzekania, a nie przez ilość wysiłku organizacyjnego czy intelektualnego, (...)