Według których przepisów wypłacić odprawę?

Odchodzącemu z pracy z przyczyn organizacyjnych należy się odprawa przysługująca w chwili ustania zatrudnienia. Przepis przejściowy nie może tego zmienić na gorsze

(...)Tak wynika z wyroku z 14 czerwca, który zinterpretował trudne przepisy przejściowe obowiązującej od 1 stycznia 2004 r. ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych (Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.).

(...)Kobieta twierdziła, że jej uprawnienia należy oceniać według stanu z chwili rozwiązania stosunku pracy. Wtedy obowiązywała już obecna ustawa, przyznająca odprawy wszystkim odchodzącym z pracy w ramach redukcji grupowych.

(...)Przepis przejściowy wolno tłumaczyć dosłownie, gramatycznie zaś tylko wtedy, gdy jest precyzyjny i klarowny. Artykuł 28 budzi tymczasem istotne wątpliwości.

Porady prawne

(...)Przepis przejściowy nie może szkodzić pracownikom. Małgorzata J. powinna zatem dostać odprawę, mimo że prawa do niej nie nabyła na podstawie wcześniejszych przepisów. Wystarczy, że dała je nowa ustawa (sygn. I PK 249/05).

Rzeczpospolita 16.06.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika