Więcej za przejazdy od 31.01.02r

Ustawa z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2002 r. Nr 4, poz. 34) zmniejszyła ulgi przysługujące na przejazdy kolejowe, autobusowe i w komunikacji miejskiej od 31.01.2002.

W miejsce dotychczasowych biletów bezpłatnych lub płatnych w połowie wprowadzono w odniesieniu do uprawnionych osób bilety z ulgą, która nie może przekroczyć odpowiednio 78% i 37%.

Do bezpłatnych przejazdów uprawnione będą nadal dzieci do lat 4 oraz służby mundurowe (funkcjonariusze celni, Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej w czasie pełnienia czynności służbowych).

Porady prawne
Do bezpłatnego przejazdu pociągami uprawnieni są też przewodnicy i opiekunowi osób niewidomych, ociemniałych i niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Pamiętać jednak należy, iż dzieci do lat czterech w komunikacji autobusowej mogą podróżować za darmo, o ile nie zajmują oddzielnego miejsca.

 Ulga 49% na podstawie imiennych biletów miesięcznych zarówno w komunikacji kolejowej jak i autobusowej będzie przysługiwała na przejazdy do szkoły i z powrotem:

  • dzieciom i młodzieży szkolnej do ukończenia 24 lat,
  • studentom do ukończenia 26 lat.

 Studentom zagwarantowano prawo do korzystania z 50 % ulgi w opłatach za przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

Ulgowe przejazdy pociągami przysługiwać będą tylko w 2 klasie.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika