Większa swoboda w dysponowaniu wynagrodzeniem

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która od 1 czerwca 2004 r. zastąpiła ustawę o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, przewiduje istotną pomoc państwa w tworzeniu nowych miejsc pracy przez np. bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. (...)

Art. 91 k.p. w swoim nowym brzmieniu określa, że należności inne niż wymienione mogą być potrącane pracownikowi z wynagrodzenia tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Gdy wyraża taką zgodę, wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrąceniu na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Dotyczy to jedynie należności na rzecz pracodawcy. Przy potrącaniu należności na rzecz innych podmiotów kwota wolna wynosi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o składki ubezpieczeniowe i zaliczkę na podatek dochodowy. Dziś kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę to 824 zł.
(...)

Zmiany dają pracownikowi większą niż w poprzednich regulacjach swobodę dysponowania wynagrodzeniem, umożliwiając mu upoważnienie pracodawcy do dokonywania potrąceń, zwłaszcza na rzecz innych podmiotów.


Rzeczpospolita 05.08.2004 r.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.