Wniesienie majątku do spółki jawnej

Od wniesienia do spółki jawnej aportu rzeczowego, stanowiącego składnik majątku przedsiębiorstwa, nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Korzysta ono również ze zwolnienia od VAT.

Taka jest teza zawarta w wiążącej interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 28 lutego 2006 r. (IS. I/2-4361/3/06).

Z pytaniem do władz skarbowych zwrócił się Artur W. prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Chciał się dowiedzieć, czy wniesienie do niej aportu w postaci środków trwałych stanowiących składniki majątku rzeczowego przedsiębiorstwa powinno być obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jego zdaniem czynność taka temu podatkowi nie podlega.

Porady prawne

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie uznał inaczej. Orzekł, że temu podatkowi nie podlegajączynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest opodatkowana VAT lub z niego zwolniona. Nie dotyczy to jedynie umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Wyjaśnił, że w wypadku wniesienia aportu do spółki jawnej przedmiotem opodatkowania jest umowa spółki, a nie wniesienie wkładu rzeczowego. Ono bowiem stanowi wyłącznie czynność techniczną, konsekwencję zawarcia (lub zmiany) umowy spółki. Przy takiej zaś umowie podstawą opodatkowania jest wartość wniesionych wkładów bądź kapitału zakładowego. (...)

Rzeczpospolita 07.03.2006


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika