Wola aktywnej większości
Jeśli dana organizacja działa na podstawie woli większości, przy jej ustalaniu liczą się zawsze ci aktywni. Także prawo spółdzielcze pozwala spółdzielniom na odstąpienie od zasady, że na walnym zgromadzeniu dla ważności uchwał musi być obecna co najmniej połowa uprawnionych do głosowania.
(...)Zasadę reprezentatywności trzeba w praktyce ich działania godzić z zasadą funkcjonalności. W wielu bowiem takich podmiotach trudno zgromadzić większość. Dlatego liczą się przede wszystkim ci aktywni. W ocenie SN rację w kwestii kworum miał sąd I, a nie II instancji. Trudno przyjąć, że § 28 statutu normuje tylko techniczny sposób liczenia głosów, a nie kworum. Kwestionowaną uchwałę podjęto więc skutecznie.
(...)Sędzia zaznaczył, że wykazanie kosztów budowy należy do spółdzielni. Próby przerzucenia tego na członków spółdzielni byłyby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, czyli art. 5 kodeksu cywilnego.
Rzeczpospolita 31.12.2004 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?