Wpływ likwidacji meldunku na ulgi podatkowe

Z ulgi meldunkowej skorzystają osoby spoza grona najbliższych krewnych, np. zięć lub synowa, którzy otrzymają mieszkanie od teściów

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami, które dostosują przepisy podatkowe do planowanego zniesienia obowiązku meldunkowego.

(...)MF zastrzegło jednak, że zmiany podatkowe będą zależały od tego, jaki kształt przybierze ostatecznie ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych, nad którą pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(...)Z ulgi korzystają ci, którzy dostają w spadku lub darowiźnie nieruchomość od kogoś spoza grona najbliższych krewnych, np. teściowie, synowa czy zięć. Nie zapłacą oni podatku od spadków i darowizn, jeśli zamieszkają w tym mieszkaniu, będą w nim zameldowane na pobyt stały i nie sprzedadzą go przez pięć lat. Muszą też spełnić inne warunki, m.in. nie mogą być właścicielami innego mieszkania. Przepisy przewidują też limit wielkości – obdarowany nie zapłaci podatku, jeśli powierzchna użytkowa lokalu nie przekracza 110 mkw.

Porady prawne

(...)Stanowi ona, że jeśli ktoś był zameldowany na pobyt stały w danym lokalu przez co najmniej rok, to sprzedając go, nie zapłaci podatku. Może więc zbyć lokal bez podatku przed upływem pięciu lat (po tym czasie nie ma już podatku).

Resort finansów już wcześniej opracował jednak projekt nowelizacji ustawy o PIT zakładający zniesienie ulgi meldunkowej od 2009 r. Zamiast niej będą inne preferencje – zwolnienie dla osób, które zysk ze sprzedaży nieruchomości przeznaczą na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innego lokalu. 

Rzeczpospolita 19.09.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika