Ani ustawa o własności lokali, ani kodeksy drogowy i cywilny nie uprawniają wspólnoty do stosowania blokad za parkowanie. To sedno wyroku warszawskiego sądu apelacyjnego z 27 maja 2009 r. (sygn. VI ACa 1124/08).
Wspólnota nie może zakładać blokad
Powiązane artykuły
Separacja małżeńska - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?
Kompletny poradnik po separacji małżeńskiej w Polsce 2025. Poznaj przesłanki, koszty, skutki prawne separacji oraz różnice między separacją a rozwodem. Poradnik krok po kroku.
Zarządzanie nieruchomością wspólną
Kupując lokal mieszkalny czy też użytkowy, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zarządzana jest nieruchomość wspólna. Tymczasem jest to niezwykle istotna kwestia, (...)
Zmiana prawa dotycząca Małych Wspólnot Mieszkaniowych
Z dniem 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie zmiany przepisów ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), w tym zmiana art. 19, art. 20 ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 ww. ustawy. W myśl przyjętych (...)
Konkubinat w Polsce 2025: Prawa, obowiązki i nowe przepisy o związkach partnerskich
Kompleksowy przewodnik po konkubinacie w Polsce. Prawa i obowiązki konkubentów, stosunki majątkowe, dziedziczenie oraz najnowsze informacje o planowanych związkach partnerskich 2025.
Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?
Jeżeli łączna ilość lokali wyodrębniony bądź niewyodrębnionych w danym budynku nie przekracza siedmiu, wówczas wszyscy lokatorzy mają prawo decydować o losach nieruchomości wspólnej, niczym (...)
Jesteś właścicielem odrębnej własności lokalu? Sprawdź jakie uprawnienia względem wspólnoty ma zebranie właścicieli
Ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku powoduje powstanie z mocy prawa nieruchomości wspólnej, w której każdemu właścicielowi lokalu wyodrębnionego, a także właścicielowi lokali (...)
Stosowanie ustawy o STIR
STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których (...)
Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego?
Czy dla kogokolwiek z nas ma znaczenie kto to jest i jakie ma uprawnienia uczestnik procesu budowlanego? Oczywiście, że tak! Przecież to właśnie te podmioty są odpowiedzialne za prawidłowe wykonanie (...)
Skutki rozwodu
Zawarcie małżeństwa jest zdarzeniem niezwykle doniosłym. Doniosłym emocjonalnie oraz doniosłym prawnie. Na skutek tego zdarzenia małżonkowie \"wychodzą\" ze swoich dotychczasowych rodzin, a zakładają (...)
Majątek wspólny małżonków
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje - jak sama nazwa wskazuje - składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia (...)