Wykup gruntu zajętego pod kanalizację

Właściciel gruntu, na którym znajduje się np. gazociąg, wodociąg czy słup telefoniczny, może domagać się od przedsiębiorstwa przesyłowego, aby usunęło urządzenia lub wykupiło grunt

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 26 lipca 2007 r. Chodzi o takie instalacje, które znalazły się w gruncie bez zgody właściciela lub decyzji administracyjnej uprawniającej do korzystania z jego gruntu. Dotyczy to dziesiątków tysięcy nieruchomości, przez które takie instalacje poprowadzono głównie w latach 50., 60. i 70., ignorując formalności z tym związane.

(...)Podzielił jednak, co zasady, pogląd, że art. 231 § 2 k.c. ma zastosowanie do różnych stanów faktycznych, m.in. sytuacji, gdy na gruncie wybudowane zostało urządzenie, a sposób korzystania z gruntu przez jego posiadacza odpowiada służebności gruntowej. - SN zgadza się również z tym -mówił sędzia Zbigniew Strus - że żądanie wykupu może usprawiedliwić istnienie urządzeń podziemnych, jeśli uniemożliwiają one korzystanie z gruntu zgodnie z jego przeznaczeniem w planie zagospodarowania.

Rzeczpospolita 31.07.2007 r.