Wynagrodzenie adwokata

Jak donosi „Rzeczpospolita”, Sąd Najwyższy w jednym z ostatnich wyroków (sygn. akt: I CSK 611/10) rozstrzygnął kwestię wynagrodzenia za świadczone usługi prawne. Jeśli w umowie nie określono wprost wynagrodzenia, to w razie sporu, sąd nie może poprzestać na stawkach minimalnych.

Kancelaria domagając się zapłaty wynagrodzenia, powinna wykazać, że faktycznie świadczyła usługi na rzecz klienta. Natomiast jeśli nie określono należnego wynagrodzenia, to należy odwołać się do ogólnych przepisów prawa zobowiązań i umowy zlecenia. Z przepisów tych wynika, że dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeśli chodzi o wynagrodzenie, to jego wysokość powinna odpowiadać wykonanej pracy. Oznacza to, że sąd powinien zbadać jaki był nakłada pracy i jej wartość oraz odnieść to do stawek minimalnych. Jeśli nakład pracy okaże się odpowiednio wysoki, to stawki minimalne powinny zostać odpowiednio podwyższone.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika