Za naruszenie przedsiębiorca płaci karę pieniężną, a kiedy zwrot?
Ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. nr 125, poz. 1371) zawiera dwie normy odmiennie regulujące tę samą kwestię. To ważne, bo na jej podstawie działa Inspekcja Transportu Drogowego. Jej uprawnienia sprowadzają się przede wszystkim do kontrolowania, czy podmioty do tego zobowiązane przestrzegają przepisów dotyczących m. in. czasu pracy kierowców, przewozu drogowego towarów niebezpiecznych lub transportu zwierząt (art. 50 ustawy).
Podczas kontroli inspektorzy transportu drogowego są uprawnieni do: wstępu do pojazdu, sprawdzania dokumentów i urządzeń pomiarowo-kontrolnych oraz masy, nacisków osi i wymiarów pojazdu. Ponadto mają prawo wstępu na teren przedsiębiorcy, w tym do pomieszczeń, gdzie prowadzi on działalność gospodarczą, w dniach i godzinach, w których jest lub powinna być wykonywana ta działalność. Stwierdziwszy naruszenie przepisów, inspektorzy mają prawo w drodze decyzji administracyjnej (art. 93 ust. 1 ustawy) nałożyć na przedsiębiorcę wykonującego transport drogowy lub przewozy na potrzeby własne karę pieniężną.
Rzeczpospolita 15.07.2005 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?