Według rządowych planów od 1 stycznia 2010 roku OFE dostawały mniej pieniędzy. Do funduszy trafiłoby jedynie 3 proc. naszej pensji, a nie jak dotychczas 7 proc. - czytamy na łamach Gazety Wyborczej. Pozostała kwota trafiłaby na specjalne konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na rozwiązaniu takim zyska państwo, stracą przyszli emeryci. „Teraz państwo, by załatać dziurawą kasę ZUS, musi powiększać dług publiczny poprzez sprzedaż obligacji. Dużą ich część kupują fundusze emerytalne" - mówił Gazecie Wyborczej minister finansów Jacek Rostowski. „Obniżka da chwilową ulgę finansom publicznym, nie rozwiąże jednak problemu, tylko odsunie go w czasie. W pewnym momencie może się przecież okazać, że państwo nie ma pieniędzy na wypłatę emerytur. Co wtedy powie emerytom?" - pytał na łamach GW Wiktor Wojciechowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Zabraknie pieniędzy na emerytury?
Powiązane artykuły
Jak ubiegać się o rentę wdowią?
Po nowym roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, lecz prawo do wypłaty dwóch różnych świadczeń w określonym zbiegu. (...)
Renta rodzinna 2025 - kto ma prawo, wysokość świadczenia i formalności
Renta rodzinna 2025: sprawdź kto ma prawo, jaka jest wysokość świadczenia (od 1878,91 zł), jak złożyć wniosek i co to jest renta wdowia. Kompletny przewodnik ZUS.
Dla kogo świadczenie „Emerytura+”?
W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzyma tzw. „Emeryturę+”. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury, która (...)
Przeliczenie świadczenia lub kapitału początkowego z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego
Jeśli do ustalenia podstawy wymiaru emerytury, renty lub kapitału początkowego ZUS przyjął „wynagrodzenie zerowe”, to zainteresowany może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości (...)
Kiedy ZUS ponownie przeliczy emeryturę, rentę lub kapitał początkowy?
Sprawdź, czy możesz ponownie przeliczyć emeryturę, rentę lub kapitał początkowy z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego.
Odprawa rentowa i emerytalna
Odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał (...)
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
Reklamacja obuwia 2025 - Jak skutecznie reklamować buty?
Kompleksowy przewodnik po reklamacji obuwia w 2025 roku. Nowe przepisy, zasady niezgodności towaru z umową, terminy i uprawnienia konsumenta. Dowiedz się jak skutecznie reklamować wadliwe buty.
Dla kogo renta rodzinna?
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która spełniła (...)
Okres ochronny przed emeryturą pracownika w wieku przedemerytalnym
Starość nie radość, młodość nie wieczność rzecze przysłowie. Zazwyczaj wiek pracownika jest dla niego zaletą. Im człowiek starszy, tym większe posiada doświadczenie zarówno zawodowe (...)