Pracodawca naraża się na zapłatę zadośćuczynienia, jeśli zatrudniony podczas pełnienia obowiązków zarazi się groźnym wirusem
Zgodnie z ustaloną linią orzeczniczą zadośćuczynienie to odpowiednia suma za doznaną krzywdę -stwierdził Sąd Najwyższy. -Przy jej ustalaniu należy się kierować nasileniem cierpień, długotrwałością choroby, rozmiarem kalectwa oraz konsekwencjami uszczerbku na zdrowiu w dziedzinie życia osobistego i społecznego - uzasadniał sędzia Jerzy Kuźniar. -Pod kątem tych kryteriów zadośćuczynienie dla Jadwigi B. wydaje się stosowne - zreasumował.
Rzeczpospolita 13.02.2007 r.


Potrzebujesz porady prawnej?
O prawa rodzin osób najciężej poszkodowanych...
Rzecznik Finansowy apeluje o szybkie usunięcie rozbieżności Bliscy osób poważnie poszkodowanych dodatkowo cierpią na skutek niepewności prawnej związanej z ich uprawnieniami do żądania zadośćuczynienia za krzywdę. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, po raz kolejny zajęła zupełnie przeciwstawne stanowisko do tego prezentowane przez Izbę Cywilną SN. (...)
Sąd Najwyższy o zadośćuczynieniu za pogorszenie stanu zdrowia osoby bliskiej
Sąd Najwyższy rozpoznał skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę w postaci pogorszenia stanu zdrowia osoby bliskiej. Orzeczenie SN W dniu 17 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę w postaci (...)
Odszkodowanie za zmarnowany urlop
Powodowie kupili w pozwanym biurze podróży wycieczkę do Egiptu. Wycieczka była ogólnie nieudana. Dlatego powodowie złożyli pozew o odszkodowanie i zadośćuczynienie za krzywdę spowodowaną naruszeniem ich dobra osobistego w postaci "prawa do czerpania satysfaji z zakupionej imprezy turystycznej" i "udanego urlopu". Sąd Rejonowy zasądził jedynie pewną kwotę tytułem odszkodowania, (...)
Najbliższe osoby poszkodowanego mogą dochodzić o zadośćuczynienia
Sąd Najwyższy o zadośćuczynieniu W dniu 27 marca br. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 60/17, podjął uchwałę następującej treści: Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego (...)
Zadośćuczynienie za krzywdę na rzecz bliskich ofiary wypadku lub przestępstwa
Po latach niejasnej sytuacji prawnej będą przywrócone przepisy, które pozwolą zasądzać zadośćuczynienie za krzywdę na rzecz bliskich ofiary śmiertelnego wypadku czy przestępstwa Planuje się, że sąd będzie mógł przyznać także najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W Sejmie odbędzie się jutro I (...)
Nowa „służebność przesyłu" i zadośćuczynienie dla rodziny zmarłego
Na stanowisko Sejmu po wprowadzeniu poprawek przez Senat czeka ustawa o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają dotyczyć rozszerzenia możliwości umownego kształtowania statusu prawnego urządzeń przesyłowych, a także wprowadzić nowy rodzaj służebności. Nowelizacja ta ma przyczynić się do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej (...)
Reforma Kodeksu karnego – bezpieczeństwo dla Polaków Dobre prawo dające poczucie sprawiedliwości nie może pobłażać sprawcom najcięższych zbrodni. Kary muszą być adekwatne do winy. Muszą skutecznie odstraszać przestępców, a nie utwierdzać ich w poczuciu bezkarności. Temu ma służyć gruntowna reforma Kodeksu karnego, przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, (...)
Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia
Co to jest szkoda na osobie? Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, pozbawieniu życia, pozbawieniu wolności i naruszeniu innych dóbr osobistych człowieka. Szkoda na osobie może być wywołana czynem niedozwolonym (np. pobiciem, spowodowaniem wypadku samochodowego itp.). Pod pojęciem szkody kodeks cywilny rozumie wszelkie uszczerbki wynikłe z (...)
Czy zadośćuczynienie jest opodatkowane?
Rozbieżności w interpretacji przepisów o zwolnieniu z opodatkowania zadośćuczynienia wskazują, że trzeba znowelizować ustawę o PIT. Tak pisze rzecznik praw obywatelskich do ministra finansów. Rzecznik otrzymuje skargi od osób, którym sądy przyznały zadośćuczynienie. Nadal niektóre organy podatkowe uważają, że nie jest ono zwolnione od podatku. Tak było np. w sprawie Zygmunta M. (...)
Odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie
Komu przysługuje odszkodowanie? Odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, wynikłe z wykonania względem niego w całości lub w części kary, której nie powinien był ponieść, przysługuje oskarżonemu, który w wyniku wznowienia postępowania lub kasacji został uniewinniony lub skazany na łagodniejszą karę, a także jeżeli (...)
Przyczynienie się poszkodowanego do szkody
Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat przyczynienia się poszkodowanego do powstania lub zwiększenia szkody. Wyrok SN Wyrokiem z 17 lutego 2022 r. uwzględnił skargę kasacyjną powoda – osoby fizycznej – w sprawie o zapłatę zadośćuczynienia za krzywdę i renty związanej ze szkodą na osobie doznaną przez skarżącego wskutek wypadku komunikacyjnego. ##baner## Uzasadnienie (...)
Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby
Najbliżsi ofiar śmiertelnych wypadków oraz zabójstw będą mogli uzyskać zadośćuczynienie za krzywdę moralną. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje już nad zmianą przepisów - dowiedziała się "Rz" (...)"Ofiary wypadków drogowych napotykają trudności związane z uzyskaniem należnej rekompensaty finansowej. Część tych trudności możliwa byłaby do wyeliminowania przez korektę obowiązujących (...)
Zadośćuczynienie nie może być symboliczne w każdym przypadku!
Zadośćuczynienie za krzywdę wyrządzoną w wyniku wypadku nie może być symboliczne. Zainteresowanemu należą się też odsetki za zwłokę. To, w jakim momencie zobowiązany popada w zwłokę, zależy od okoliczności sprawy. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2005 r. dotyczącego sporu między Wojciechem Ł. a Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń SA. Wojciech Ł. uległ (...)
Compliance w przedsiębiorstwie a molestowanie seksualne i mobbing
Występowanie w firmie zjawiska molestowania seksualnego czy mobbingu można ująć w kategorii ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ma ono charakter zarówno finansowy jak i wizerunkowy. Jak każde ryzyko i to można minimalizować wdrażając odpowiednie procedury w ramach Compliance. Czym jest Compliance? Compliance dotychczas mogło kojarzyć się polskim przedsiębiorcom (...)
Dziennikarska wolność słowa - sarkastyczne i cyniczne zdania
Sarkastycznych i cynicznych zdań nie można uznać za bezpodstawny osobisty atak na polityka, jeśli nie są całkowicie pozbawione podstawy w faktach - pisze adwokat, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Marek Antoni Nowicki.W gazecie "Meridiani 44" w Tbilisi ukazał się artykuł Ilnar Gorelishvili, w którym krytykowała polityków i członków rządu, a zwłaszcza ich deklaracje majątkowe.Ilnar (...)
Proces karny i postępowanie cywilne - wzajemne zależności
Co do zasady postępowanie cywilne służy załatwianiu spraw cywilnych, zaś postępowanie karne - spraw karnych. Odmienne są więc przedmioty tych postępowań. Różne też normy prawne mają być w tych postępowaniach realizowane. Postępowanie cywilne służy bezpośrednio ochronie sfery prawnej poszczególnych podmiotów prawnych. Postępowanie karne zmierza zaś do (...)
Ważne dla osób represjonowanych w stanie wojennym
Jakie zmiany dotyczą osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego?Z dniem ogłoszenia, 29 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.Nowelizacja ta znosi ograniczenie czasowe dochodzenia (...)
Co z orzeczeniami wydanymi wobec osób represjonowanych w stanie wojennym?
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezesa Rady Ministrów w sprawie nowelizacji ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych w stanie wojennym następującymi słowy: Otrzymałem pismo p. Sławomira Karpińskiego, pełnomocnika Stowarzyszenia „Solidarność Walcząca", w którym zwrócił się do mnie z prośbą o wsparcie (...)
Podstawa zadośćuczynienia za niesłuszne umieszczenie nieletniego w schronisku
Uchwała SN W dniu 11 stycznia br. Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 92/17, podjął uchwałę następującej treści: Podstawę prawną zadośćuczynienia za niesłuszne umieszczenie nieletniego w schronisku dla nieletnich stanowią przepisy Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wydaniem niezgodnego z prawem (...)
Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę z tytułu śmierci członka rodziny
Kodeks cywilny przewiduje możliwość przyznania członkom rodziny zmarłego, w zależności od okoliczności sprawy w art. 446 § 4 bądź w art. 448, stosownego zadośćuczynienia za śmierć członka rodziny. Zgodnie z tym pierwszym przepisem, sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. (...)
Osoba bliska poszkodowanego nie dostanie zadośćuczynienia...
Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne na podstawie art. 448 k.c. - orzekł Sąd Najwyższy. Uchwała Sądu Najwyższego W dniu 22 października 2019 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w składzie 7 sędziów (...)
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej
Sąd Apelacyjny w Krakowie rozpatrywał apelację w sprawie o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia. Powodami byli rodzice, których córka zginęła w wypadku, pozwanym zaś zakład ubezpieczeń. Powodowie domagając się zadośćuczynienia jako podstawę prawną swojego roszczenia powoływali przepisy art. 448 k.c. w zw. z art. 23 i 24 k.c. Nie mogli zadośćuczynienia dochodzić (...)
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
Co to jest produkt niebezpieczny? Kodeks cywilny stwierdza, że produktem jest rzecz ruchoma. Rzecz ruchoma pozostanie produktem nawet, jeśli później produkt ten zostanie połączony z inną rzeczą. Za produkt uważa się także zwierzęta i energię elektryczną. Produkt jest niebezpieczny, jeśli okaże się, że pomimo normalnego użycia tego produktu, zwyczajowo przyjętego wykorzystywania (...)
Sąd Najwyższy o szczepieniach...
Sąd Najwyższy wypowiedział się w przedmiocie odpowiedzialności cywilnej za prowadzenie badań klinicznych wbrew przepisom ustawy. Wyrokiem z 21 września 2022 r., sygn. I NSNc 75/21, Sąd Najwyższy uchylił w części zaskarżony skargą nadzwyczajną Prokuratora Generalnego wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z 18 września 2019 r., sygn. VIII Ca 298/19 i przekazał sprawę temu Sądowi do (...)
Przedmiotem podziału jest tylko majątek wspólny małżonków. Majątki osobiste każdego małżonka nie podlegają podziałowi. Warto wiedzieć, że do dnia 19 stycznia 2005 r. majątki te były określane mianem „odrębnych” i tak właśnie są określane w przywoływanych w niniejszym artykule orzeczeniach sądowych. Zgodnie z ogólną zasadą prawa rodzinnego, (...)
Ubezpieczenie OC z tytułu wypadku komunikacyjnego – za co odpowiada ubezpieczyciel
Ubezpieczenie posiadaczy pojazdów komunikacyjnych od odpowiedzialności cywilnej tzw. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Założeniem obowiązku posiadania ubezpieczenia tzw. OC komunikacyjnego jest zapewnienie poszkodowanemu ochrony w przypadku gdy posiadacz pojazdu sam nie dysponuje środkami pieniężnymi na pokrycie szkody spowodowanej wypadkiem komunikacyjnym. W tej sytuacji poszkodowany (...)
Nie można żądać zadośćuczynienia za zdradę małżeńską
Zdrada małżeńska i narodziny pozamałżeńskiego dziecka nie mogą być podstawą dochodzenia zadośćuczynienia od zdradzającego małżonka i jego partnera w trybie ochrony dóbr osobistych. Orzekł tak Sąd Najwyższy, który uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Sąd okręgowy uznał takie (...)
Brak zadośćuczynienia za pogorszenie stanu zdrowia osoby bliskiej
Sąd Najwyższy rozpoznał skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę w postaci pogorszenia stanu zdrowia osoby bliskiej W dniu 17 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę w postaci pogorszenia (...)
Europosłowi nie można kneblować ust
Sąd Unii Europejskiej 31 maja 2018 r. ogłosił wyrok w sprawach połączonych T-770/16 i T-352/17 - Janusz Korwin-Mikke przeciwko Parlamentowi. Sąd stwierdził w nim nieważność decyzji Prezydium Parlamentu Europejskiego nakładających sankcje na europosła Korwina-Mikkego z powodu jego wypowiedzi na sali obrad. Niezależnie od szczególnie szokującego charakteru wypowiedzi J. Korwina-Mikkego, (...)
Gwiazdy dostają większe odszkodowania niż ofiary wypadków
Po niedawnym wyroku zasądzającym 100 tys. zł zadośćuczynienia dla Joanny Brodzik za plotkę "Faktu", jakoby była w ciąży, odżyła dyskusja, jakie kwoty powinny być orzekane za takie naruszenia. Zwłaszcza że w przypadku odszkodowań np. za uszczerbek na zdrowiu sądy nie są już tak szczodre. (...) Jaki charakter ma zasądzana od prasy kwota zadośćuczynienia za krzywdę moralną? Czy (...)
Czy wiesz, czego możesz domagać się od organów ścigania będąc pokrzywdzonym?
Status pokrzywdzonego musiał zostać określony przepisami, ponieważ „ofiarą przestępstwa” niestety może zostać każdy z nas. Dokładniej rzecz ujmując pokrzywdzonym może być zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Kto posiada status pokrzywdzonego w rozumieniu polskich przepisów? Pokrzywdzonym jest osobą fizyczną lub prawną, której dobro prawne zostało (...)
Zła opinia nie ma znaczenia dla prawa do zadośćuczynienia
Naganny sposób życia poszkodowanego nie wpływa na jego prawo do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, gdy uszkodzenie ciała lub utrata zdrowia nastąpiły z winy sprawcy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku. kończącym sprawę o zadośćuczynienie i rentę wniesioną przez Adama L. przeciwko Mariuszowi S (sygn. IV CSK 127/08). Rzeczpospolita 18.07.2008 r. zadośćuczynienie, karne, (...)
Czym są dobra osobiste? Dobra osobiste są atrybutem każdej osoby fizycznej. Ze względu na ich charakter, dobra osobiste są nieodłącznie związane z człowiekiem, bez względu na stan jego zdrowia czy psychiki. Dlatego też są one niezbywalne i niedziedziczne - czyli prawa do dóbr osobistych gasną ze śmiercią osoby, która była do nich uprawniona. W prawie nie ma dokładnej (...)
Samo przeludnienie w celi może wystarczyć do zadośćuczynienia
Podstawowe warunki, w jakich skazany ma odbywać karę pozbawienia wolności, obejmujące m.in. powierzchnię celi mieszkalnej przypadającej na skazanego, określa art. 110 k.k.w. Przepis ten, w brzmieniu obowiązującym od dnia 6 grudnia 2009 r. (na podstawie ustawy z dnia 9 października 2009 o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy, Dz. U. Nr 190, poz. 1475), przewiduje, że powierzchnia (...)
Od dziś sąd może przyznać zadośćuczynienie dla członków rodziny zmarłego
Od dziś rodzina zmarłego poszkodowanego w wypadku może żądać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, czyli za cierpienie psychiczne związane z utratą bliskiej osoby. W Polsce wypadkach samochodowych ginie rocznie około 6 tys. osób, sporo ludzi też ponosi śmierć w innych okolicznościach, zawinionych przez inne osoby. Do tej pory rodzina zmarłego mogła dochodzić z tytułu ubezpieczenia (...)
Zadośćuczynienie dla rodziny poszkodowanego
Od dnia 3 sierpnia 2008 roku obowiązuje nowy przepis kodeksu cywilnego, wprowadzający możliwość przyznania zadośćuczynienia dla rodziny poszkodowanego. Zgodnie z treścią nowego przepisu sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art. 446 § 4 kc).Zadośćuczynienia będą mogli (...)
Kiedy odszkodowanie za odmowę aborcji?
Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo nieodwracalnego upośledzenia płodu, matka może sama zdecydować, czy usunąć ciążę – donosi Rzeczpospolita. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego (sygn. II CSK 580/09) prawo wyboru aborcji jest dobrem osobistym matki. W przypadku naruszenia tego prawa kobiecie należy się zadośćuczynienie za wyrządzoną jej krzywdę, a obojgu rodzicom odszkodowanie (...)
Osoba domagająca się zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę jej wyrządzoną, np. przez błąd w sztuce lekarskiej, ma prawo również do odsetek od sprawcy za okres poprzedzający wydanie wyroku przyznającego to świadczenie Tak uznał Sąd Najwyższy. Wyrok ten ma bowiem charakter deklaratoryjny, tj. tylko potwierdza przysługujące już prawo do zadośćuczynienia. (...)SN uznał, że (...)
Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.
Co to jest intercyza i dlaczego decydujemy się na jej zawarcie? Intercyza jest to majątkowa umowa małżeńska, na mocy której małżonkowie dokonują wyboru ustroju majątkowego jaki będzie regulował ich stosunki majątkowe w trakcie trwania małżeństwa. Panujący między małżonkami ustrój majątkowy określa jakie przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa (czasami (...)
Rewolucyjne zmiany w regulacjach majątków małżonków!
Pomimo tego, iż stosunki rodzinne wydają się być tymi, które przede wszystkim powinny cechować się stabilnością i w tym zakresie czasem konieczne są zmiany, czy też modyfikacje. Zawsze celem jest oczywiście dostosowywanie przepisów do realiów społecznych. Tak też się stało w przypadku kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ustawodawca zdecydował się na dokonanie (...)