Zakłady pracy chronionej - zmiany od 1 lutego 2003r

1 lutego 2003r. wejdzie w zycie ustawa z dnia 20 grudnia 2002r. zmieniająca ustawę o rehablitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zmiana ta wprowadza poważne zmiany dotyczące regulacji zakładów pracy chronionej.

Po pierwsze, zwiększono liczbe pracowników, których musi zatrudnic przedsiębiorca, aby uzyskać status zakładu pracy chronionej. Do tej pory wystarczało zatrudniać w przeliczeniu na pełny etat 20 pracowników. Od 1 lutego w celu uzyskania statusu zakładu pracy chronionej nalezy zatrudniac w przeliczeniu na pełne etaty co najmniej 25 pracowników. Zmiana ta jest korzytsna dla pracowników niepełnosprawnych, gdyż może zwiększyć ich zatrudnienie. Przyznanie statusu zakładu pracy chronionej zależało od zatrudnienia odpowiedniego procenta osób niepełnosprawnych w zakładzie w stosunku do ogółu zatrudnionych w tym zakładzie. Obowiązująca do tej pory liczba 20 pracowników powodowała, że mniejsza musiała byc liczba zatrudnionych pracowników niepełnosprawbnych, aby zakład uzyskał status pracy chronionej, z którym wiąże sie wiele udogodnień dla pracodawcy.

Dotychczasowe zakłady pracy chronionej będą miały rok czasu na dostosowanie swego zatrudnienia do wymogów zmienionej ustawy.

Po drugie, decyzja wojewody o przyznaniu zakładowi statusu zakładu pracy chronionej wydawana była na okres 3 lat. W wyniku nowelizacji zrezygnowano z tego ograniczenia.

Po trzecie, zwiększono możliwości uznania za zakłady pracy chronionej tych przedsiębiorców, którzy nie spełnili wszystkich wymogów określonych przez ustawę, tj. wymogu ilości zatrudnionych pracowników oraz okresu prowadzenia zakładu. Zgodnie z nowym przepisem, wojewoda może, w drodze decyzji, zwolnić z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie statusu zakładu pracy chronionej lub z obowiązku utrzymywania wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie statusu zakładu pracy chronionej pracodawcę, który:
1) przejął wraz ze wszystkimi pracownikami zakład pracy chronionej w upadłości lub w likwidacji albo zagrożony likwidacją lub upadłością, z wyłączeniem przejęcia dokonanego na podstawie Kodeksu spółek handlowych lub ustawy z dnia 16 września 1982 r.

Porady prawne
- Prawo spółdzielcze
2) przejął w drodze darowizny od osoby należącej w stosunku do niego do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn zakład pracy chronionej prowadzony przez jedną lub więcej osób fizycznych

Decyzja taka może być wydana pod warunkiem, że pracodawca:

1) utrzyma zatrudnienie pracowników zakładu pracy chronionej w okresie roku od dnia wydania decyzji oraz
2) spełnia pozostałe warunki, o których mowa w art. 28 ustawy w dniu wystąpienia z wnioskiem o przyznanie statusu zakładu pracy chronionej lub udokumentowania przejęcia zakładu.

Po czwarte, zmieniono część przywilejów, które miały zakłady o statusie zakładów pracy chronionej. Od 1 lutego zakłady pracy chronionej będą zwolnione z podatków, przy czym

  • z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego - na zasadach określonych w przepisach odrębnych,
  • z podatku od czynności cywilnoprawnych - jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu,

Zwolnienie od podatku nie dotyczy:

  • podatku od gier;
  • podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego;
  • cła;
  • podatków dochodowych;
  • podatku od środków transportowych;

Dodatkowo pozbawiono zakłady pracy chronionej zwolnienia:

  • z wpłat do urzędu skarbowego należności z tytułu podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem zasad określonych w odrębnych przepisach,
  • z niepodatkowych należności budżetowych.

Zwolniono natomiast zakłady pracy chronionej z opłat, za wyjątkiem opłaty skarbowej.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika