Zeznania anonimowego świadka

Zeznanie anonimowego świadka to często główny dowód pozwalający skazać przestępcę. Sam fakt, czy jego przesłuchanie nastąpiło zgodnie z prawem i bez szkody dla wartości tego dowodu, musi ocenić sąd odwoławczy.

(...)SN nie akceptuje zatem poglądu, że przeprowadzenie czynności przesłuchania lub oględzin przez jednego tylko sędziego ze składu (w razie braku postanowienia sądu) oznacza, iż nie wszyscy sędziowie brali udział w całej rozprawie, co w konsekwencji stanowi bezwzględną przyczynę odwoławczą. To sąd odwoławczy po analizie danej sprawy musi ocenić stopień naruszenia prawa procesowego i jego wpływ na treść orzeczenia - uzasadnia SN. Nie bez znaczenia w tej sprawie jest i to, że w wypadku składu sądu rejonowego orzekającego na rozprawie wyznaczonym sędzią mógł być tylko sędzia zawodowy, czyli przewodniczący składu. Ławnikom bowiem nie można zlecić przesłuchania takiego świadka (sygn. I KZP 35/06).

Porady prawne

Rezczpospolita 31.02.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika