Zmiany na rzecz przesłuchiwanych małoletnich
29 sierpnia wchodzi w życie ustawa zmieniająca Kodeks postępowania karnego. Zmiana ta - jak podkreślali już projektodawcy - jest wyrazem szczególnej ochrony psychiki małoletnich świadków, przesłuchiwanych w postępowaniu karnym, bez względu na to czy są oni pokrzywdzonymi przestępstwem czy też nie. Uczestniczenie dziecka w przesłuchaniu w ramach postępowania przygotowawczego a następnie na rozprawie głównej, wpływa na jego psychikę destrukcyjnie. Ten stan rzeczy dodatkowo pogłębia każde dodatkowe przesłuchanie. Omawiana zmiana przewiduje tę szczególną regulację jedynie dla małoletnich, którzy w chwili przesłuchania, a nie jak dotychczas w chwili czynu, nie ukończyli 15 lat.
Jakie zmiany w postępowaniu karnym niesie nowela?
Do tej pory utrwalanie przesłuchania świadka było obwarowane takimi warunkami, z powodu których dzieci przesłuchiwane w sprawie musiały często kilkakrotnie powtarzać i przywoływać często dramatyczne wspomnienia. Do tej pory przepis stanowił, iż jeżeli względy techniczne nie stoły na przeszkodzie, przesłuchanie świadka lub biegłego utrwalało się za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, gdy zachodziło niebezpieczeństwo, że przesłuchanie tej osoby nie będzie możliwe w dalszym postępowaniu, albo gdy przesłuchanie następowało w trybie określonym w art. 396.
Obecnie jeżeli względy techniczne nie stoją na przeszkodzie:
-
przesłuchanie świadka lub biegłego utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, gdy:
a) zachodzi niebezpieczeństwo, że przesłuchanie tej osoby nie będzie możliwe w dalszym postępowaniu,
b) przesłuchanie następuje w trybie określonym w art. 396, -
przesłuchanie pokrzywdzonego, który w chwili czynu nie ukończył 15 lat oraz świadka, który w chwili przesłuchania nie ukończył 15, utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk.
Jak prawo chronić będzie dzieci, które nie ukończyły 15 lat?
W tym celu zostaÅ‚ zmieniony zostaÅ‚ przepis artykuÅ‚u 185a, zgodnie z którym obecnie „W sprawach o przestÄ™pstwa okreÅ›lone w rozdziaÅ‚ach XXV (PrzestÄ™pstwa przeciwko wolnoÅ›ci seksualnej i obyczajnoÅ›ci) i XXVI (PrzestÄ™pstwa przeciwko rodzinie i opiece) Kodeksu karnego pokrzywdzonego, który w chwili przesÅ‚uchania nie ukoÅ„czyÅ‚ 15 lat, przesÅ‚uchuje siÄ™ w charakterze Å›wiadka tylko raz, chyba że wyjdÄ… na jaw istotne okolicznoÅ›ci, których wyjaÅ›nienie wymaga ponownego przesÅ‚uchania, lub zażąda tego oskarżony, który nie miaÅ‚ obroÅ„cy w czasie pierwszego przesÅ‚uchania pokrzywdzonego".
Poza tym nowelą został dodany nowy przepis - artykuł 185b, zgodnie z którym świadka, który w chwili przesłuchania nie ukończył 15 lat, można przesłuchać w warunkach określonych w art. 185a w sprawach o przestępstwa popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej lub o przestępstwa określone w rozdziale XXV Kodeksu karnego (Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności), jeżeli zeznania tego świadka mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy (Dz. U. 2005 r., Nr 141, poz. 1181).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?