Zmiany w prawie drogowym

Rząd przygotował projekt nowelizacji przepisów drogowych. Nowela ta została uchwalona przez sejm 10 października br. Jej celem jest przede wszystkim dostosowanie polskiego prawa drogowego do regulacji Unii Europejskiej. Zmiana precyzuje także przepisy dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (która jest obecna na naszych drogach od 1 października br.) poprzez umieszczenie pośród innych pojazdów uprzywilejowanych także busów, którymi poruszają się inspektorzy ITD.
Nadto wprowadzono w projekcie wymóg posiadania przez autobusy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 10 t i ciężarówki powyżej 12 t posiadania homologowanego ogranicznika prędkości.

Porady prawne
W autobusach ma on ograniczyć maksymalną prędkość do 100 km/h, a w samochodach ciężarowych do 85 km/h. Konieczność posiadania takich ograniczników nie dotyczy samochodów specjalnych Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej. Obowiązek zamontowania ograniczników obejmuje od 1 stycznia 2003 r. właścicieli aut i autobusów rejestrowanych po raz pierwszy, a od 1 stycznia 2004 r., także tych rejestrowanych po 1 stycznia 1988 r.
Nowelizacja prawa drogowego do 1 lipca 2006 r. (do wejścia w życie ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów)wprowadza także pewne zmiany w kwestii badań psychologicznych kierowców. Zakłada ona, by do tego czasu dodatkowym wymogiem uzyskania zezwolenia na prowadzenie badań psychologicznych było świadectwo potwierdzające zgodność stosowanych metod badawczych i odpowiednich warunków lokalowych. Psycholog uprawniony do badań i orzekania o zdolności (lub nie) do prowadzenia pojazdów mechanicznych powinien także posiadać dyplom ukończenia wyższych studiów psychologicznych i powinien odbyć co najmniej dwutygodniową praktykę lub pozytywnie zaliczyć kurs organizowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika