Zmiany w Prawie o aktach stanu cywilnego

Sejm przesłał do Senatu ustawę zmieniającą Prawo o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, zmianie ulegają przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, obowiązku rejestracji urodzeń oraz treści zgłoszenia faktu urodzenia dziecka.

Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński zgodnie z procedurą konkordatową, obowiązane są uzyskać w urzędzie stanu cywilnego zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Porady prawne
Zgodnie z proponowaną zmianą zarówno wniosek o wydanie takiego zaświadczenia jak i samo zaświadczenie będą wolne od opłat.

Zmiany nie ominęły także obowiązku rejestracji urodzin dziecka. Obowiązani do zgłoszenia są:

  • ojciec dziecka,
  • lekarz lub położna albo inna osoba obecna przy porodzie,
  • matka, jeżeli jej stan na to pozwala.

Jeżeli natomiast urodzenie nastąpiło w szpitalu lub w innym zakładzie, obowiązani do zgłoszenia są szpital lub ten zakład. Zgodnie z proponowaną zmianą, jezeli dziecko urodziło się w zakładzie opieki zdrowotnej, obowiązkiem zgłoszenia faktu urodzin obciążony jest ten zakład.

W zakresie zgłoszenia faktu urodzin, zmiany dotyczą samego zgłoszenia. Możliwe jest ono tylko w formie pisemnej, a w piśmie tym należy wymienić:

  • imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, określenie stanu cywilnego oraz miejsca stałego zameldowania matki dziecka,
  • imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, określenie stanu cywilnego oraz miejsca stałego zameldowania ojca dziecka,
  • dane dotyczące wykształcenia rodziców dziecka,
  • dane dotyczące źródła utrzymania rodziców dziecka,
  • datę urodzin dziecka,
  • określenie miejscowości urodzenia dziecka,
  • określenie płci, ciężaru i długości dziecka,
  • charakterystykę porodu.

No cóż, organy administracyjne nie chcą zaprzepaścić żadnej okazji by uzyskać o nas jak najwięcej informacji. Wydaje się jednak, że tak szczegółowy zakres pisemnego zgłoszenia wykracza poza niezbędne informacje konieczne do rejestracji urodzenia.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika