Zmiany w ustawie o rehabilitacji osób niepełnosprawnych

1 lutego 2003r. wejdzie w zycie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zmiany dotyczą m.in zakresu podmiotowego ustawy, usuwają dotychczasowe nieostre określenia. M.in stwierdzono, że ustawa ta będzie miała zastosowanie tylko do osób, wobec których stwierdzono określony w tej ustawie stopień niepełnosprawności, a nie jak dotychczas, do osób, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowe.

Zmiana dotyczy także m.

Porady prawne
in defginicji niepełnosprawności znacznego stopnia. Od 1 lutego niepełnosprawnośc tego rodzaju będzie można orzec wobec osób, które nie mogą wykonywać określonych w ustawie czynności w wyniku niezdolności do samodzielnej egzystencji, a nie jak do tej pory, "w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji". Ta drobna zmiana może wprowadzić pewien zamęt w orzekaniu o stopniu niepełnosprawności.

Nowelizacja zmieniła także niektóre przepisy przyznające niepełnosprawnych szczególne udogodnienia. Między innymi, od 1 lutego niepełnosprawny pracownik bedzie miał prawo do dodatkowej, 15 minutowej (a nie 30 minutowej, jak to było do tej pory) przerwy w pracy, wliczanej do czasu pracy, z przeznaczeniem na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika