Zmiany w zakresie dozoru elektronicznego
Skazani odbywający karę w systemie dozoru elektronicznego, będą mogli być zwolnieni z odbycia reszty kary pozbawienia wolności. Dotychczas nie było takiej możliwości, co mogło być uznane za rozwiązanie dyskryminujące osoby, które korzystały z tej formy odbywania kary.
Dozór elektroniczny stosowany jest wobec sprawców na wniosek. Mogą go złożyć (w sądzie penitencjarnym w którego okręgu skazany posiada miejsce stałego pobytu) sprawcy przestępstw, przy spełnieniu łącznie następujących warunków:
wobec sprawcy orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. ( nie jest więc stosowany wobec wielokrotnych recydywistów),
- gdy jest to wystarczające dla osiągnięcia celów kary,
- jeśli posiadają określone miejsce stałego pobytu,
- jeżeli osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, obejmującą także możliwość przeprowadzenia kontroli sprawności urządzeń elektronicznych rejestrujących i nadajnika,
- odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie możliwości techniczno-organizacyjne związane z wykonywaniem dozoru przez podmiot prowadzący centralę monitorowania i upoważniony podmiot dozorujący oraz warunki mieszkaniowe skazanego, zwane dalej „warunkami technicznymi”.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego (Dz. U. 2012, poz. 692).
- Obowiązuje od dnia 5 lipca 2012 roku
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?