Zmiany w zasadach zatrudniania cudzoziemców

1 stycznia 2002 weszło w życie szereg zmian w zasadach zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

Zgodnie z nową regulacją cudzoziemiec będzie mógł wykonywać pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli będzie posiadał zezwolenie na
pracę wydane przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Z tego obowiązku będą zwolnieni cudzoziemcy posiadający zezwolenie na osiedlenie się lub status uchodźcy.

Niezbędną przesłanką wydania cudzoziemcowi zezwolenia na pracę będzie jednak wcześniejsze uzyskanie przez pracodawcę od wojewody przyrzeczenia wydania tego zezwolenia oraz uzyskanie przez cudzoziemca odpowiedniej wizy lub zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na czas oznaczony.

Porady prawne

Oznacza to, iż procedura ta będzie miała charakter 3-stopniowy:

  1. otrzymanie przez pracodawcę przyrzeczenia wydania cudzoziemcowi zezwolenia na pracę
  2. otrzymanie przez cudzoziemca odpowiedniej wizy lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  3. otrzymanie przez cudzoziemca zezwolenia na pracę.

Podkreślić jednak należy, iż zasady powyżej wskazane mogą doznawać w szczególnych wypadkach wyjątków.

Wojewoda wydaje przyrzeczenie i zezwolenie na pracę na czas oznaczony (nie dłuższy niż okres ważności wizy lub zezwolenia na zamieszkanie w Polsce). Wskazane powyżej akty wydawane są dla określonego cudzoziemca i określonego pracodawcy, a także na określone stanowisko lub rodzaj pracy.

Przy wydawaniu przyrzeczenia wojewoda musi uwzględnić sytuację na lokalnym rynku pracy oraz ustalone przez niego, po zasięgnięciu opinii marszałka województwa, kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

W przypadku cudzoziemca, wykonującego pracę u pracodawcy mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania za granicą, który skierowany został do pracy u pracodawcy z siedzibą w Polsce (na okres nie przekraczający jednego miesiąca w ciągu roku), o przyrzeczenie wydania zezwolenia występować będzie pracodawca zagraniczny. Dopuszczalne jest by był to także pracodawca polski, u którego będzie praca wykonywana. W tych przypadkach decyzję w przedmiocie zezwolenia wydawać będzie wojewoda właściwy dla siedziby pracodawcy, u którego będzie praca świadczona.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika