Znów za niezdecydowanie US płaci podatnik!

Urząd skarbowy przyznał spółce prawo do odliczenia VAT przy sprzedaży firmy. Gdy zorientował się, że zwrot jest wysoki, zmienił decyzję i prawo to odebrał.
 
(...)- WSA powinien przeanalizować wszystkie argumenty podatnika, także zgłoszone w ostatniej chwili. Nie wystarczyło po prostu zgodzić się, że należało wznowić postępowanie, bo nie wpłynął VAT należny od sprzedawcy majątku - stwierdził w uzasadnieniu wyroku sędzia Juliusz Antosik (I FSK 8097/05).
 
(...)Z pytaniem o zasady płacenia VAT od takiej transakcji zwróciły się do swoich urzędów firmy z Opola i Poznania.
Porady prawne
Wystosowały identyczne pisma, powoływały na te same przepisy, ale odpowiedzi były inne. Urząd z Opola stwierdził, że transakcja to zbycie składników majątku i należy obciążyć ją 22-proc. stawką VAT, a ten z Poznania, że chodzi o sprzedaż przedsiębiorstwa, która podatkowi nie podlega. Oba stanowiska są wiążące, a podatnik nie wie, jak postąpić. Jeżeli wystawi fakturę z VAT (obowiązek taki wynika z interpretacji jego urzędu), to nabywca jej nie przyjmie. Jegobowiem wiąże interpretacja, według której transakcja nie podlega VAT, a więc nie może być mowy o potwierdzającej ją fakturze.
 
Rzeczpospolita 23.03.2006 r.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika