Projekt ustawy przewiduje, że dwie osoby – jednej lub różnych płci – mogą zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego zawartą między sobą umowę cywilnoprawną określającą wzajemne zobowiązania.
Projekt o umowie związku partnerskiego jest wzorowany na francuskim pax. Dokument opracowali posłowie SLD – pisze Gazeta Wyborcza. Zarejestrowany na mocy ustawy związek można by rozwiązać oświadczeniem woli.
W prawie podatkowym, spadkowym, lokalowym czy rentowym byłby praktycznie zrównany z małżeństwem. Wyjątkiem ma być prawo do adopcji dziecka partnera, choć takiemu dziecku przysługiwałaby renta rodzinna po zmarłym partnerze rodzica – czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

Dziennik podkreśla, że partner miałby też np. prawo do pochowania osoby, z którą był w związku, oddania mu narządu do przeszczepu czy odmowy złożenia obciążających go zeznań.

Potrzebujesz porady prawnej?
PO nie chce związków partnerskich
Ponad połowa Polaków – w tym prawie dwie trzecie wyborców Platformy – jest za ustawą o związkach partnerskich. Klub SLD złożył w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich, który obejmuje też związki jednopłciowe. Lewica chce dać im prawo do dziedziczenia, wspólnego rozliczania się z podatków, zasięgania w szpitalu informacji o stanie (...)
Ustawy o związkach partnerskich odrzucone
Sejmowa Komisja Ustawodawcza zabroniła procedowania projektów w sprawie związków partnerskich, które w Sejmie złożyło SLD i Ruch Palikota.Według posłów z komisji zajmowanie się tymi ustawami kłóci się z konstytucją. Jej art. 18 mówi, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny i jako taki jest pod ochroną państwa. Opinii w tej sprawi chciał wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.Ostatecznie (...)
Homoseksualista może ominąć procedurę adopcyjną
Według doniesień Rzeczpospolitej homoseksualista może „dostać dziecko", jeżeli oświadczy przed urzędnikiem stanu cywilnego, że jest ojcem oraz uiści odpowiednią opłatę skarbową. W ten sposób osoby o orientacji homoseksualnej mogą ominąć całą procedurę adopcyjną i postępowanie kwalifikacyjne. Aby dostać dziecko osoba homoseksualna musi najpierw znaleźć kobietę, (...)
Komunikat dot. uchwał samorządów sprzeciwiających się „ideologii LGBT”
Jak oświadczył resort polityki społecznej, władza samorządowa jest wybierana w demokratycznych wyborach i jest niezależna od administracji rządowej. Podejmowane przez rady i sejmiki uchwały podlegają nadzorowi przedstawiciela wojewody wyłącznie pod kątem legalności. Wszystkie osoby, bez względu na orientację seksualną i niezależnie od miejsca zamieszkania korzystają w Polsce z prawnej (...)
Związki partnerskie - dlaczego nie?
Przyznam szczerze, że przystępując do pisania tego postu, miałem mieszane uczucia. Moje podejście zmieniało się wraz z głębszym zastanawianiem się nad problemem i próbą zrozumienia zwolenników związków partnerskich osób o tej samej płci i samych zainteresowanych. Nie chcę jednak pisać skrajnie subiektywnie, na podstawie tego jak ja uważam czy co myślę, (...)
Geje skarżą się na Urzędy Stanu Cywilnego
Polskie urzędy nie chcą wydawać homoseksualistom zaświadczenia, że dana osoba nie jest żonata lub zamężna. Bez tego dokumentu pary jednopłciowe nie mogą zawrzeć związku w krajach, które to umożliwiają. Przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii będą dzisiaj przekonywać Parlament Europejski, że polskie Urzędy Stanu Cywilnego dyskryminują gejów i lesbijki. Kampania złożyła (...)
Homoseksualista może dziedziczyć najem po partnerze?
Trybunał w Strasburgu oceni dziś, czy polskie władze dyskryminowały mężczyznę, odmawiając mu prawa do odziedziczenia po partnerze umowy najmu lokalu - informuje Gazeta Wyborcza. Sprawa rozpoczęła się dziesięć lat temu w Szczecinie. Para gejów mieszkała w wynajętym od gminy lokalu. W 1998 roku najemca mieszkania zmarł. Partner zmarłego wystąpił wówczas do prezydenta (...)
Homoseksualiści dzielą Polskę i Europę
Z tych związków nie można oczekiwać przedłużenia bytów, gdyż nie są nastawione na prokreację. Homoseksualiści są bezużyteczni, gdyż nie wykonują funkcji prokreacyjnej. Czy w interesie państwa jest wspieranie homoseksualistów, skoro ich sposób rozładowania popędu seksualnego, szkodzi ich zdrowiu? - takie to słowa padały w zeszłym tygodniu z ambony sejmowej. (...)
Co czwarty Polak popiera związki gejów
Byliśmy homofobami, jesteśmy i jeszcze długo będziemy. Gdy mamy okazję to zamanifestować, to tak robimy. Tak skomentował dr Wiesław Baryła z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej najnowszy sondaż CBOS. W badaniu sprawdzono, co Polacy sądzą o złożonym w Sejmie projekcie SLD o związkach partnerskich – czytamy na łamach Gazety Wyborczej. Ustawa dałaby nieformalnym związkom, (...)
Niższe podatki dla homoseksualistów
Zalegalizowane związki homoseksualne mają prawo do takich samych preferencji podatkowych jak małżonkowie heteroseksualni. Orzekł tak Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu – informuje Gazeta Prawna. Wyrok będzie miał zastosowanie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, które uznają małżeństwa homoseksualne lub związki partnerskie osób tej samej płci. Sprawa (...)
Konkubinat: życie bez ślubu, Jakie są skutki prawne życia w konkubinacie w Polsce
Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. Instytucja ta rodzi wiele pytań i kwestii, a to z tego względu, iż ustawodawca w ogóle nie wypowiada się na ten temat. Konkubinat jest zatem stanem faktycznym, który nie znajduje (...)
Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia
Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Swój numer mikrorachunku możesz sprawdzić już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP. ##baner## Indywidualny rachunek (...)
Podatek jest nieodpłatnym (i nieekwiwalentnym) i bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym o charakterze ogólnym (czyli powszechnym), które jest nakładane jednostronnie przez państwo lub inny związek publicznoprawny i przymusowo pobierane od osób fizycznych i prawnych. Podobna definicja legalna podatku zawarta jest w Ordynacji podatkowej - w art. 6, zgodnie z którym (...)
Program e-Podatki. Założenia Programu
Ministerstwo Finansów uruchomiło Program e-Podatki. Jest to zespół działań organizacyjnych, legislacyjnych i informatycznych mających na celu wyposażenie administracji podatkowej w nowoczesne narzędzia zarządzania informacją. Wspiera on realizację jej ustawowych zadań m.in. poprzez zwiększenie stopnia realizacji wpływów podatkowych oraz podniesienie efektywności.Program e-Podatki będzie (...)
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych, czyli będzie na europejskim (...)
Wiceminister Szejnfeld o podatkach
- Jeżeli chcemy wyzwolić większą sferę przedsiębiorczości, a zarazem stworzyć z Polski jeden z najbardziej konkurencyjnych krajów w Europie, powinniśmy zmienić obecny system podatkowy na bardziej motywacyjny - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas debaty na temat systemu podatkowego zorganizowanej przez Bussinessman Institute. Spotkanie odbyło się 10 czerwca (...)
Jak zawrzeć małżeństwo i zarejestrować je w urzędzie stanu cywilnego?
Zawarcie i rejestracja związku małżeńskiego - czynności przygotowawcze Zanim dojdzie do zawarcia małżeństwa należy podjąć czynności przygotowawcze, tzn. przedłożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego określone przez przepisy prawa dokumenty, które pozwolą mu na stwierdzenie, czy małżeństwo może być zawarte. W procedurze poprzedzającej zawarcie małżeństwa badane (...)
Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego
Małżeństwo, według polskiego prawa cywilnego, to związek kobiety i mężczyzny (w Polsce nie dopuszcza się więc małżeństw homoseksualistów), powstały z ich woli jako równorzędnych stron w celu wspólnego pożycia i zaspokajania potrzeb założonej rodziny. Jest to stosunek prawny o charakterze wzajemnym, obejmujący specyficzne silne więzi między małżonkami (...)
Zawarcie małżeństwa za granicą
Zawarcie małżeństwa za granicą, co do zasady, podlega regulacjom państwa, na terytorium którego to zdarzenie ma miejsce. Zgodnie z konwencją nowojorską, której Polska jest stroną, mężczyźni i kobiety, bez względu na jakiekolwiek różnice ras, narodowości lub wyznania, mają prawo po osiągnięciu pełnoletności do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny. (...)
Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego przez cudzoziemca?
Jakie dokumenty trzeba dostarczyć? Każda osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo (w tym cudzoziemiec) jest obowiązana: przedstawić dokument stwierdzający tożsamość oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia, a także dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeśli pozostawała poprzednio w związku małżeńskim, albo nieistnienia małżeństwa, (...)
Krewni żony, czyli prawne skutki powinowactwa
Co to jest powinowactwo? Powinowactwo jest to stosunek prawnorodzinny istniejący pomiędzy małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Powinowactwo podobnie jak pokrewieństwo opisuje się za pomocą stopni i linii. Charakterystyka taka służy opisaniu stopnia bliskości jaki istnieje między małżonkiem a krewnymi drugiego z nich. Powinowactwo jest określone taką samą linią i takim samym stopniem (...)
Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2021 rok
Komu przysługuje ulga prorodzinna? Prawo do odliczenia od podatku kwoty tzw. ulgi prorodzinnej i otrzymania dodatkowego zwrotu z tytułu tej ulgi przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym: 1. w stosunku do małoletniego dziecka: wykonywał władzę rodzicielską; pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało; sprawował opiekę poprzez (...)
Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?
Najważniejsze informacje o programie Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet: (...)
Jak uzyskać zasiłek macierzyński?
Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która jest wykonywana w domu i w godzinach wybranych przez pracownika, na podstawie umowy o pracę nakładczą; (...)
Dla kogo świadczenia rodzinne?
Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego. Jakie jeszcze świadczenia rodzinne i na jakich zasadach można otrzymać? Jakie świadczenia rodzinne można otrzymać? Świadczeniami rodzinnymi są: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, świadczenia (...)
Rodzinny kapitał opiekuńczy na dzieci z Ukrainy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie przyznawał i wypłacał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o RKO w języku ukraińskim (formularz RKO-U) można już składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzinny (...)
Zasady dziedziczenia w przypadku adopcji
Zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający, mają prawo do dokonywania swobodnych rozrządzeń w drodze testamentu. Natomiast przepisy różnicują sytuację dziedziczenia ustawowego miedzy przysposobionym (czyli adoptowanym) a przysposabiającym (adoptującym) - do którego dochodzi w razie braku testamentu. Rodzaj przysposobienia w sposób zasadniczy rzutuje więc na (...)
Kiedy możliwe jest przysposobienie (adopcja) dziecka?
Co to jest przysposobienie? Przysposobienie inaczej adopcja lub usynowienie polega na wykreowaniu między przysposabiającym (osoba, która chce zaadoptować dziecko) i przysposobionym (dziecko, które ma być zaadoptowane) takiego stosunku prawnego, jaki istnieje między rodzicami a dzieckiem. Wskutek przysposobienia dziecko niejako „wchodzi” do rodziny osoby przysposabiającego (...)
Adopcja - najważniejsze informacje
Adopcja, inaczej przysposobienie (od łac.: "adoptio" oznacza przybranie, usynowienie), jest uznaniem dziecka innych rodziców, z którym nie ma więzi biologicznej, za własne. Ma ona nie tylko wymiar psychologiczny, lecz także prawny: powstałe w wyniku adopcji relacje łączące dziecko i jego nowych rodziców są tożsame z relacjami opartymi na więzach krwi i pochodzenia. (...)
Walka z nielegalnymi adopcjami
Dziecko nie może być przedmiotem transakcji. Przypadki oddawania dzieci za pieniądze do nielegalnej adopcji muszą być bezwzględnie zwalczane. Pozwolą na to zmiany w prawie, które wkrótce wejdą w życie. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która umożliwi bezwzględne zwalczanie procederu oddawania dzieci za pieniądze (...)
Prezydencki projekt zmiany Konstytucji RP
Co zaproponował Prezydent? Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany Konstytucji RP zakładający, że nie będzie możliwa adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Projekt trafił już do Sejmu. ##baner## Projekt dotyczy wprowadzenia zakazu przysposobienia dziecka przez osobę pozostającą we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci. – (...)
Nowy projekt zakłada większą kwotę wolną od podatku
SLD przygotował projekt ustawy zakładający podniesienie kwoty wolnej od podatku. Zanim go złoży w Sejmie, posłowie SLD będą konsultować go z Polakami. Przygotowany przez KP SLD projekt zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku do 6,7 tys. zł. Obecnie to 3092 zł. Jak zauważa ekspert ekonomiczny SLD dr Wojciech Szewko, Polska jest jedynym krajem europejskim, który opodatkowuje dochody, (...)
SLD poprze Olechowskiego w wyborach prezydenckich?
Jutro ma dojść do spotkania szefa SLD Grzegorza Napieralskiego z szefem SD Pawłem Piskorskim. Piskorski chce namówić SLD do poparcia Andrzeja Olechowskiego w wyborach prezydenckich – czytamy na łamach Gazety Wyborczej. - Jeśli klimat okaże się dobry, potem dojdzie do spotkania Napieralskiego z Andrzejem Olechowskim – mówił gazecie jeden z polityków SD. Piskorski (...)
Projekty w sprawie "komisji hazardowej" odczytane
Projekty uchwał w sprawie powołania nowej komisji śledczej - dotyczącej tzw. afery hazardowej - przedstawiły trzy kluby parlamentarne: PO, PiS oraz SLD. Podczas wczorajszych obrad Sejmu odbyło się pierwsze czytanie trzech projektów uchwał w sprawie powołania nowej komisji śledczej. Kluby zgadzają co do jednego - sprawę hazardową trzeba szybko wyjaśnić. Każda ze stron prezentowała (...)
SLD chce więcej przedszkoli i żłobków
Projekt ustawy wspierający tworzenie publicznych przedszkoli i żłobków trafi do Sejmu już w przyszłym tygodniu. Takie obietnice złożył wczoraj klub SLD. Według Napieralskiego w budżecie powinny się znaleźć pieniądze na nowe placówki. Skąd je wziąć? - Można byłoby skierować na te inwestycje fundusze przeznaczone na Instytut Pamięci Narodowej lub Fundusz Kościelny (...)
Podwyżka VAT niezgodna z konstytucją?
Lewica zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podwyżce stawki podatku VAT. Według SLD przy wprowadzaniu tych przepisów nie zachowano odpowiedniego vacatio legis. Ustawę o podwyżce VAT opublikowano w Dzienniku Ustaw 17 grudnia 2010 roku. Nie gwarantowało to podatnikom prawidłowego zapoznania się z nowymi przepisami – stwierdził podczas konferencji prasowej w Sejmie Marek (...)
Porządek w wymiarze sprawiedliwości
Sejm ostatecznie przyjął ustawę gwarantującą konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości Sejm nie zgodził się 23 stycznia 2020 r. na wnioskowane przez Senat odrzucenie ustawy, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawnia pracę sądów - wskazuje MS. Nowa ustawa, będąca wynikiem inicjatywy poselskiej, czeka już tylko na podpis Prezydenta (...)
Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm
Tarcza antykryzysowa przewiduje szereg ułatwień dla przedsiębiorstw na czas epidemii. Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat W piątek 27 marca, podczas drugiego dnia 8. posiedzenia Sejmu, posłowie pracowali w nadzwyczajnych warunkach. Po raz pierwszy całość obrad odbywała się zdalnie - parlamentarzyści obradowali w kilkunastu salach, zaś głosowania (...)
W jakich sprawach przeprowadza się ogólnokrajowe referendum?
Ustawa o referendum ogólnokrajowym reguluje tryb przeprowadzania referendum: w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, w sprawie ratyfikacji umowy międzynarodowej na podstawie której Rzeczpospolita przekazuje organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach oraz w sprawie zatwierdzenia (...)
Sejm przyjął w piątek pakiet rozwiązań podatkowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie. Polski Ład z nowym pakietem korzystnych rozwiązań Polski Ład został przyjęty na posiedzeniu Sejmu 1 października 2021 r. Jest w nim jeszcze więcej korzystnych dla podatników zmian. Nowe rozwiązania dotyczą m.in. przedsiębiorców, seniorów i dużych rodzin. - "Polski (...)