Zwrot VAT firmie zagranicznej uzależniony od doręczenia

Wyrok warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 24 sierpnia br. dotyczył zwrotu VAT dla zagranicznych firm niemających siedziby w Polsce. Taki wniosek o zwrot VAT należy złożyć do końca czerwca następnego roku.

Zgodnie z tym wyrokiem, art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej uznaje za termin dotrzymania terminu dzień nadania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo w polskim urzędzie konsularnym. Zagraniczna poczta nie spełnia tego kryterium, wobec tego nadanie pisma na zagranicznej poczcie nie gwarantuje dotrzymania terminu w postępowaniu podatkowym.

Sąd przypomniał więc o podstawowej zasadzie obowiązującej przy doręczaniu pism w postępowaniu podatkowym, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym. Co istotne, WSA uznał przy tym, iż zagraniczna poczta nie spełnia tego kryterium.

Porady prawne

W przedmiotowej sprawie Firma Autosysteme GmbH wysłała za 2001 rok taki wniosek 28 czerwca 2002 r. z niemieckiego urzędu pocztowego. Został on doręczony właściwemu polskiemu urzędowi skarbowemu dopiero 2 lipca. Organy podatkowe odmówiły zwrotu podatku ze względu na to opóźnienie.

Zgodnie z orzeczeniem WSA w Warszawie, niemiecka spółka Autosysteme GmbH przegrała z władzami skarbowymi, z uwagi na sam fakt spóźnienia się z wnioskiem o zwrot VAT. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację organom skarbowym.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Warszawie z dnia 24.08.2005 r., sygn. III SA/Wa 928/05

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika