List żelazny na nowych zasadach
Od 17 lutego możliwe jest wniesienie zażalenia na postanowienie sądu o odmowie wydania tzw. listu żelaznego. Jest to specjalny sądowy dokument gwarantujący oskarżonemu przebywającemu za granicą, że pozostanie na wolności do czasu prawomocnego ukończenia postępowania, jeśli złoży oświadczenie o stawieniu się do sadu lub prokuratora w wyznaczonym terminie.
Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego dotyczy art. 284 § 2 znajdującego się w rozdziale 30 regulującym instytucję listu żelaznego (art. 281 - 284 k.p.k.).
Zgodnie z powołanymi przepisami jeżeli oskarżony przebywający za granicą złoży oświadczenie, że stawi się do sądu lub prokuratora w oznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy, to właściwy miejscowo sąd okręgowy może mu wydać list żelazny.
Wydanie listu żelaznego oznacza dla oskarżonego, że będzie on odpowiadał z wolnej stopy, tzn. będzie pozostawał na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania karnego, jeżeli będzie przestrzegał następujących warunków: będzie się stawiał w oznaczonym terminie na wezwanie sądu lub prokuratora, nie będzie opuszczał bez zezwolenia sądu obranego w kraju miejsca pobytu, nie będzie nakłaniał do fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób starał się utrudniać postępowanie karne.
Obowiązujący dotychczas przepis art. 284 § 2 k.p.k. przewiduje możliwość wnoszenia zażalenia od postawienia sądu odwołującego list żelazny oraz postanowienia o przepadku przedmiotu poręczenia lub ściągnięciu wartości majątkowych w razie odwołania listu żelaznego.
Natomiast nie przewiduje środków odwoławczych w przypadku odmowy wydania listu żelaznego. Nowela zmienia ten niekorzystny stan prawa dla oskarżonego. W celu poszanowania jego prawa do wolności osobistej dokonuje zmiany art. 284 § 2 k.p.k. Wprowadza bowiem możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie sądu o odmowie wydania listu żelaznego.
(sejm.gov.pl), (prezydent.pl), (DM)
Obserwuj nas na:
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
20.6.2012
List żelazny - czyli glejt dla oskarżonego
Instytucja listu żelaznego jest jedną z najstarszych instytucji procesu karnego. List ten stanowi swego rodzaju glejt dla oskarżonego, dzięki któremu jest on chroniony w danym kraju przed aresztowaniem, (...)
-
9.11.2004
Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny
Działalność banków hipotecznych reguluje ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Banki hipoteczne to instytucje finansowe, zajmujące się udzielaniem kredytów (...)
-
2.10.2018
Emerytura pomostowa - kto może przejść na emeryturę pomostową?
Jeżeli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r. i byłeś zatrudniony przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach, możesz otrzymać emeryturę pomostową. Sprawdź, (...)
-
6.2.2007
Wewnątrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu oraz odzyskanie podatku naliczonego
Dla podatników VAT, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, nie ma żadnych specjalnych systemów odliczania podatku VAT od nabycia nowych środków transportu, które następnie zostały sprzedane (...)
-
9.11.2004
Kontrola i nadzór nad bankami hipotecznymi
Działalność każdego banku obarczona jest pewnym ryzykiem. W przypadku banku hipotecznego, niebezpieczeństwo złych kredytów zostało w pewien sposób zniwelowane poprzez zabezpieczenie (...)
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!