Archiwum artykułów Listopad 2011 - Strona 2

Amortyzacja wkładów niepieniężnych - stan prawny na 01.01.2007

17.11.2011

Od 1.01.2007 r. dodano zapis, zgodnie z którym, w razie otrzymania środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w związku z likwidacją osoby prawnej, wartość początkową stanowi ustalona przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych (...)

Wierzytelności nieściągalne, a koszty uzyskania przychodu

16.11.2011

Za koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 podatku dochodowego od osób fizycznych(dalej PIT), uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ustawodawca wskazał jednak jednocześnie, w sposób (...)

Zaliczka, a obowiązek podatkowy

13.11.2011

Przedpłaty, zaliczki oraz zadatki otrzymywane w związku z dokonywaną później dostawą towarów lub świadczeniem usług podlegają opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług ( dalej VAT ). Dotyczy to bez wyjątków obrotu krajowego, ale także ma zastosowanie(choć nie (...)

Jak ustalić przychód pracownika ze świadczeń w naturze?

9.11.2011

Ustalenie wysokości przychodu pracownika jest potrzebne dla prawidłowego wyliczenia jego zobowiązania podatkowego. Za przychody ze stosunku pracy uważa się między innymi wartość pieniężną świadczeń w naturze oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. (...)

Z wynajmu billboardu rozlicz się ryczałtem

9.11.2011

Osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy przedmiotem najmu jest tablica reklamowa wraz z miejscem, na którym jest (...)

Jak w podatku dochodowym od osób fizycznych pokrywa się straty?

9.11.2011

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów osiągniętą ze źródła tych przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. O wysokość takiej straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych (...)

Koszty szkolenia pracowników

9.11.2011

Coraz częściej pracodawcy starają się o podniesienie kwalifikacji swoich podwładnych poprzez finansowanie kształcenia, zwłaszcza w przypadku młodocianego pracownika. W końcu największym aktywem każdego przedsiębiorstwa czy instytucji typu non-profit są ludzie. Warto zatem w nich inwestować (...)

Zawarcie małżeństwa za granicą

9.11.2011

Zawarcie małżeństwa za granicą, co do zasady, podlega regulacjom państwa, na terytorium którego to zdarzenie ma miejsce. Zgodnie z konwencją nowojorską, której Polska jest stroną, mężczyźni i kobiety, bez względu na jakiekolwiek różnice ras, narodowości lub wyznania, (...)

Opodatkowanie służebności przesyłu

8.11.2011

Coraz częściej, bardziej świadomi swoich praw właściciele nieruchomości domagają się ustanowienia służebności przesyłu z tytułu korzystania przez przedsiębiorców ze znajdującej się na ich posesji infrastruktury i co za tym idzie otrzymywania stosownego wynagrodzenia z tego tytułu. (...)

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej

4.11.2011

Spółka jawna jest spółką osobową w której za zobowiązania spółki odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem wspólnicy spółki. Odpowiedzialność ta kształtuje się jednak inaczej niż w przypadku spółki cywilnej. Spółka jawna, choć (...)

Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

3.11.2011

Przepisy rozporządzenia fakturowego uznają za faktury VAT pewne specyficzne dokumenty. Wszystkie te dokumenty przedstawiamy poniżej. Za faktury VAT uznaje się m.in. rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, które są wystawiane przez podatników (...)

Obrót wewnątrzwspólnotowy w VAT - podstawowe pojęcia

3.11.2011

Od 1 maja 2004 r. obrót między Polską a innymi krajami Unii określany jest mianem wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT) bądź wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT). Transakcje eksportowe oraz importowe pozostały natomiast w rozliczeniach z państwami (...)

Unieważnienie małżeństwa z powodu pokrewieństwa lub powinowactwa

2.11.2011

Zasadą kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest zakaz zawierania małżeństwa przez krewnych w linii prostej, rodzeństwo oraz powinowatych w linii prostej. Co jest pokrewieństwem w rozumieniu prawa? Co jest powinowactwem w rozumieniu prawa? Czy powinowaci mogą zawrzeć związek małżeński? Co rozstrzyga (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika