W zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu wynagrodzenia za świadczone usługi

W zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu wynagrodzenia za świadczone usługi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 sierpnia 2017 r. (data wpływu 5 września 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu wynagrodzenia za świadczone usługi ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu wynagrodzenia za świadczone usługi.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca ? Spółka Akcyjna jest polskim rezydentem podatkowym, sportową spółką akcyjną będącą klubem sportowym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Prowadzi, drużynę męską piłkarzy ręcznych, biorącą udział w rozgrywkach Superligi Piłki Ręcznej oraz zespoły młodzieżowe piłkarzy ręcznych. Wnioskodawca zawarł umowę sponsoringową na usługi reklamujące Zleceniodawcę, której celem jest podniesienie i utrwalenie renomy Zleceniodawcy.

Umowa została zawarta na okres od dnia 1 sierpnia 2016 roku do 30 czerwca 2019 roku, obejmuje trzy sezony rozgrywek Superligi Piłki Ręcznej. W ramach zawartej umowy realizuje usługi reklamowe przez:

  • nadanie zleceniodawcy tytułu ?Główny Partner?,
  • umieszczanie logo i nazwy Zleceniodawcy na strojach i sprzęcie sportowym całej ekipy sportowej przez cały okres obowiązywania umowy,
  • umieszczanie na boiskach i halach sportowych banerów z logo i nazwą Zleceniodawcy,
  • umożliwienie Zleceniodawcy umieszczenia na płycie boiska naklejek promocyjnych,
  • zamieszczanie logo wraz z napisem Główny Partner na autokarze,
  • informowanie przez spikera na imprezach o działalności Zleceniodawcy,
  • informowanie środków masowego przekazu o strategicznej roli Zleceniodawcy,
  • umieszczanie logo Zleceniodawcy na stronie internetowej, papierze firmowym, oficjalnych drukach i publikacjach,
  • zorganizowanie w każdym sezonie rozgrywek minimum dwóch wydarzeń sportowych z konferencjami prasowymi,
  • zapewnienie udziału zawodników w akcjach społecznych, piknikach, eventach, targach organizowanych przez Zleceniodawcę, zajęciach sportowo-rekreacyjnych, minimum po dwa spotkania w każdym sezonie z zawodnikiem,
  • udział zawodników dwa razy w roku w reżyserowanej sesji zdjęciowej do filmów reklamowych oraz do udziału raz w roku w fotograficznej sesji zdjęciowej na rzecz Zleceniodawcy,
  • udzielenie prawa do wykorzystania wizerunku Wnioskodawcy w kampaniach reklamowych Zleceniodawcy.

Umowa sponsoringu została zawarta z uwagi na udział Drużyny Seniorów w rozgrywkach Superligi Piłki Ręcznej oraz Zleceniodawca oczekuje, że w okresie obowiązywania umowy Drużyna Seniorów osiągnie następujące cele sportowe:

  1. przez trzy kolejne sezony sportowe będzie uczestniczyć w rozgrywkach Superligi Piłki Ręcznej; oraz
  2. zajmie w okresie obowiązywania umowy w każdym sezonie miejsce nie gorsze niż (?).

Jednocześnie Wnioskodawca zobowiązuje się prowadzić w okresie obowiązywania umowy zespoły młodzieżowe piłki ręcznej.

Z tytułu wykonywania świadczeń określonych umową Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie w wysokości:

  1. za okres od 1 sierpnia 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. kwotę (?)
  2. za okres cd 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. kwotę (?)
  3. za okres cd 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. kwotę (?)

Wynagrodzenie będzie wypłacane w miesięcznych ratach w stałej wielkości określonej w umowie. Rata wynagrodzenia będzie wypłacana na podstawie wystawionej faktury po zaakceptowaniu comiesięcznego raportu zawierającego sprawozdanie z realizacji zobowiązań określonych umową. Raport obejmuje informacje z każdego meczu rozegranego w danym miesiącu.

Zleceniodawca spodziewa się, iż średnia ilość meczy Drużyny Seniorów w okresie obowiązywania umowy nie będzie niższa niż dwa mecze w miesiącu, mecze będą rozgrywane w obiektach o określonej ilości miejsc, oraz że z każdego meczu będzie relacja radiowa i prasowa.

W przypadku nie wypełnienia przez Wnioskodawcę któregokolwiek z celów lub zobowiązań określonych umową, zleceniodawca ma prawo do renegocjacji (obniżenia) określonego wynagrodzenia, a w przypadku nie uzgodnienia nowego wynagrodzenia do rozwiązania umowy.

W miesiącu zakończenia sezonu sportowego Wnioskodawca osiągnął zamierzony umową cel sportowy, oraz zrealizował uzgodnione dla pierwszego sezonu sportowego wszystkie określone umową zobowiązania. Wystawił ostateczną fakturę na określoną w umowie kwotę za pierwszy okres rozliczeniowy, jednocześnie wskazując wcześniej wpłacone na poczet umówionego wynagrodzenia raty.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód z tytułu świadczonych usług na rzecz Zleceniodawcy za pierwszy sezon sportowy zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) tj. w ostatnim dniu pierwszego okresu rozliczeniowego określonego w umowie czyli 30 czerwca 2017 r. i odpowiednio za kolejne okresy rozliczeniowe w dniu 30 czerwca 2018 r. oraz 30 czerwca 2019 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy Klub Sportowy powinien rozpoznawać przychód z tytułu świadczonych usług reklamowych na rzecz Sponsora zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ostatnim dniu każdego okresu rozliczeniowego.

Przychodem zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek rozpoznania przychodu. Co do zasady, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa.

Na mocy art. 12 ust. 3a za datę powstania przychodu uważa się, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonanie usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Ustawodawca przewidział szczególną sytuację, gdy strony ustalą iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych. Zastosowanie ma wtedy art. 12 ust. 3c ustawy o CIT, który określa datę powstania przychodu w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Przepis ten ma zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym, gdy strony uzgodnią, że regulowanie wszelkich należności i zobowiązań między stronami obejmować będzie wyodrębnione umownie okresy świadczenia tych usług w czasie trwania umowy.

Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia usług ciągłych, natomiast słownikowe znaczenie słowa ?ciągłość? to łączność, nieprzerywający się związek jakiś faktów, brak luk, przerw w czasie albo w przestrzeni. To także dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny, stale się powtarzający, stały. Istotą usług o charakterze ciągłym jest stałe i powtarzalne zachowanie się osoby zobowiązanej do ich świadczenia zgodnie z treścią umowy i w okresie, na jaki została zawarta. Cechuje je brak możliwości precyzyjnego wyodrębnienia etapów, w jakich są realizowane, tzn. nie sposób dokładnie określić kiedy część takiej usługi zostaje wykonana. Do usług o charakterze ciągłym można zatem zaliczyć wszelkie usługi świadczone stale, nieprzerwanie i w dłuższym okresie czasu albo bezterminowo, rozliczane okresowo, nie rzadziej niż raz w roku.

Wspomniany przepis dotyczy wszystkich usług, które strony rozliczają cyklicznie, ustawodawca w żaden sposób nie zawęził katalogu tych usług. Strony ustaliły, że świadczone usługi będą rozliczane cyklicznie. Okres rozliczeniowy wynika z umowy i następuje raz w roku.

Pojęcie ?okres rozliczeniowy? dotyczy znaczenia terminu ?okres? to czas trwania czegoś, przedział czasowy, wyodrębniony ze względu na określone wydarzenie, czas, w jakim ma miejsce jakieś zjawisko cykliczne i po jego upływie powtarza się jego przebieg, natomiast, ?rozliczenie? to uregulowanie wzajemnych należności, załatwienie z kimś spraw finansowych. Okres rozliczeniowy oznacza zatem przedział czasowy, wyodrębniony ze względu na obowiązek uregulowania przez dane podmioty spraw finansowych.

Istotną okolicznością w tym wypadku, świadczącą o momencie powstania przychodu jest określenie w łączącej strony umowie i na wystawionej fakturze, jakiego okresu dotyczy czynność będąca jej przedmiotem. Określenie okresu rozliczeniowego pozostaje wyłącznie w gestii stron, które łączy stosunek cywilnoprawny.

Sformułowanie ?nie rzadziej niż raz w roku? odnosi się do okresu w jakim świadczona usługa jest rozliczana. Oznacza to, że okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

Klub Sportowy zawarł ze Sponsorem umowę na świadczenie usług reklamowych wykonywanych cyklicznie przez okres trzech sezonów sportowych. Strony określiły okresy rozliczeniowe świadczonych usług. Okresy rozliczeniowe obejmują 12 miesięcy sezonu sportowego. Usługi będą świadczone nieprzerwanie przez trzy kolejne sezony sportowe. W okresie rozliczeniowym nie sposób dokładnie określić kiedy część takiej usługi zostaje wykonana. Wystawiane w każdym miesiącu faktury na raty wynagrodzenia należnego za okres rozliczeniowy, ustalone zostały w jednakowej wysokości i nie odnoszą się do faktycznie wykonanych w danym miesiącu usług. Raty nie mają charakteru definitywnego. Definitywny charakter ma należne wynagrodzenie za usługi wykonane w całym sezonie sportowym. Po zakończeniu sezonu w miesiącu czerwcu wystawiona została faktura na wynagrodzenie należne za sezon, w której wskazano, wcześniej otrzymane raty na poczet należności.

Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód z tytułu wykonanych usług zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku, czyli w przypadku Wnioskodawcy odpowiednio 30 czerwca 2017 roku, 30 czerwca 2018 roku i 30 czerwca 2019 roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k?14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika