Moment powstania przychodu z wynajmu lokalu

Pytanie:

"Wynajmuję lokal użytkowy, za który zapłatę od najemcy otrzymuję na swoje konto, na podstawie rachunku. Jaką kwotę powinnam uwzględnić w PIT za 2005 rok: ogólną sumę na wystawionych rachunkach, czy faktycznie otrzymaną (najemca zalega z opłatami)?"

Odpowiedź prawnika: Moment powstania przychodu z wynajmu lokalu

Moment powstania przychodu z wynajmu lokalu w podatku dochodowym od osób fizycznych zależy od faktu, czy wynajmowany lokal jest składnikiem majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy też nie.

Zgodnie z art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z tytułu m.in. umów najmu, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne. Zatem przychód z wynajmu takich nieruchomości powstanie w terminie, w którym płatność czynszu powinna nastąpić, chociażby najemca opóźniał się z płatnością.

Natomiast w przypadku najmu nieruchomości nie stanowiącej składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą (stanowiącej prywatną własność wynajmującego), zgodnie z regułą określoną w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – za przychód uznaje się otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Co do zasady zatem przychód z wynajmu takich nieruchomości powstanie z chwilą faktycznej zapłaty czynszu przez najemcę.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zosia 2010-01-27 10:51:05

    a jak jest na przełomie roku 2009/2010?Gdybym otrzymała zapłatę w 2009r zapłaciłabym 20% podatku od najmu, a ja otrzymam zapłatę w 2010 i zapłacę tylko 8,5%


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika