Czy wystarczającym dokumentem do 'poprawienia' danych na fakturze dotyczących nazwy nabywcy (zmiana (...)

Czy wystarczającym dokumentem do 'poprawienia' danych na fakturze dotyczących nazwy nabywcy (zmiana nazwy spółki jawnej na spółkę z o.o. i zmiana Nr NIP) jest nota korygująca?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.).Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu odmawia uznania stanowiska Spółki zawartego we wniosku z dnia 07.12.2006r. w sprawie możliwości dokonania zmiany nazwy nabywcy na fakturze poprzez wystawienie noty korygującej.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.12.2006r. Spółka złożyła wniosek w sprawie możliwości dokonania zmiany nazwy nabywcy na fakturze poprzez wystawienie noty korygującej.

Porady prawne

Stan faktyczny opisany we wniosku:W październiku 2006r. trzech wspólników spółki jawnej dokonało wniesienia przedsiębiorstwa spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.Wspólnicy dokonali tego w formie aportu, czynność ta została sporządzona w formie aktu notarialnego, spółka poniosła przy tym szereg wydatków na akt, podatki i opłaty.Przy okazji przyjęto do spółki z o.o. dwóch nowych wspólników i dokonano podwyższenia kapitału zakładowego.Przez wniesienie przedsiębiorstwa wspólnicy rozumieją aport przedsiębiorstwa jako całości pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym zgodnie z definicją określoną w art. 55 k.c.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uważa, że prowadzi działalność gospodarczą jako sukcesor uniwersalny spółki jawnej.Po wniesieniu aportu zdarzają się sytuacje, że do spółki z o.o. wpływają faktury wystawione jeszcze na spółkę jawną, niekiedy daty wystawienia są sprzed aportu, inne po tym zdarzeniu. Pojawił się praktyczny problem, czy błędy te poprawiać notą korygującą wystawioną przez nabywcę, czy może konieczna jest faktura korygująca wystawiona przez sprzedawcę (niektórzy sprzedawcy nie chcą wystawić takiej faktury).Wystąpiła kilkakrotnie sytuacja, że spółka jawna wystawiła faktury zaliczkowe zgodnie z treścią art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, zaś rozliczenie całości transakcji i faktyczna dostawa towaru czy wykonanie usług spoczęło na spółce z o.o.

Pytanie:Czy wystarczającym dokumentem do 'poprawienia' danych na fakturze dotyczących nazwy nabywcy (zmiana nazwy spółki jawnej na spółkę z o.o. i zmiana nr NIP) jest nota korygująca?

Własne stanowisko:Zdaniem Spółki - wystarczającym dokumentem służącym do 'poprawienia' danych na fakturze dotyczących nazwy nabywcy (zmiana nazwy spółki jawnej na spółkę z o.o. i zmiana nr NIP) jest nota korygująca.W świetle § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów - nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. W myśl § 18 ust. 2 - nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią.Wyżej wymienione pozycje faktury, których nie można skorygować notą korygującą, to zgodnie z § 9 ust.

1 powołanego powyżej rozporządzenia: 5) jednostka miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; 6) cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto); 7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); 8) stawki podatku; 9) suma wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; 10) kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; 11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu; 12) kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.W świetle powołanych powyżej regulacji prawnych nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się m.in. z danymi dotyczącymi nazwy firmy - może wystawić notę korygującą, gdyż w tym przypadku nie znajduje ograniczenie, o którym mowa powyżej.Spółka ma prawo w opisanym we wniosku stanie faktycznym wystawić noty korygujące dotyczące faktur otrzymanych po dniu aportu, na których jako nabywca figuruje spółka jawna, której przedsiębiorstwo zostało wniesione do spółki z o.o.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798 z późn. zm.) - faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz dat´ wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako 'FAKTURA VAT'; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;4) nazwę towaru lub usługi;5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto;8) stawki podatku;9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;10) kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;12) kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Zatem zgodnie z zapisami art. 106 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.W myśl § 9 ust. 1 pkt 1 i 2 w/w rozporządzenia konieczne jest, aby faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży zawierała imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, a także numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy.Jednocześnie w/w rozporządzenie określa przypadki, w których dopuszczalne jest wystawienie przez sprzedawcę faktur korygujących (§ 16 oraz § 17).Stosownie do zapisów § 17 ust. 1 - fakturę korygującą wystawia się również 'w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury'.Zgodnie z § 18 ust. 1-2 - nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.Nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią.W myśl § 18 ust. 4-5 w/w rozporządzenia - jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej. Noty korygujące powinny zawierać wyrazy NOTA KORYGUJĄCA.Z kolei, jak wynika § 18 ust. 6 - ust. 2-4 nie naruszają przepisów dotyczących wystawiania faktur korygujących.W związku z powyższym istnieje możliwość korygowania pomyłek w sposobie określenia nabywcy, np.: błąd w nazwie, adresie lub numerze identyfikacji podatkowej itp. dotyczących konkretnego podatnika widniejącego na fakturze. Nie można natomiast w drodze wystawienia noty całkowicie zmienić nabywcy towaru, co zachodzi w przypadku opisanym we wniosku (zmiana nazwy spółki na spółkę z o.o. oraz zmiana numeru NIP spółki).Notami korygującymi można korygować jedynie błędy formalne faktury, nie mające zasadniczego znaczenia. Nie jest możliwe korygowanie stron umowy sprzedaży.Odbiorca faktury musi więc ocenić, czy stwierdzony w fakturze błąd jest istotny i czy w związku z tym konieczne jest wystawienie noty korygującej, czy też wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. W świetle powyższego, w przypadku, gdy na fakturze błędnie wskazano nabywcę - podmiot umowy sprzedaży (jego nazwę i NIP) nabywca nie ma możliwości wystawienia noty korygującej. Obowiązek skorygowania tego ciąży po stronie sprzedawcy.Przedstawione przez Spółkę stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika