'Czy można zastosować zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, (...)

'Czy można zastosować zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, w przypadku gdyby były one dostarczane najpierw do składu podatkowego wskazanego przez nabywcę, który następnie sprzedawałby je do wolnego obszaru celnego z przeznaczeniem do zbycia w sklepach wolnocłowych i do takiej transakcji zastosować procedurę zawieszenia poboru akcyzy?'

Na podstawie art. 216, art. 219 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Nr FK/06/09/46 z dnia 22.09.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (data wpływu do Urzędu Celnego w Pruszkowie 26.09.2006 r.) Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie

postanawia uznać stanowisko podatnika w przedstawionym wniosku za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W dniu 26.09.2006 r. do Naczelnika Urzędu Celnego w Pruszkowie wpłynął wniosek Spółki w sprawie udzielenia w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z wniosku wynika stan faktyczny:

Spółka, która jest składem podatkowym zamierza sprzedawać wyroby akcyzowe zharmonizowane objęte obowiązkiem banderolowania, firmie, która jest zarejestrowanym handlowcem, ale ma zawartą umowę ze składem podatkowym (umowa dotyczy między innymi udostępnienia powierzchni magazynowej do składowania towarów należących do nabywcy), do którego wyroby będą przemieszczane od Spółki i tam będą magazynowane. Następnie nabywca tych wyrobów będzie je sprzedawał do wolnego obszaru celnego z przeznaczeniem do zbycia w sklepach wolnocłowych. Wyroby akcyzowe wysyłane będą ze składu podatkowego Spółki do składu podatkowego wskazanego przez nabywcę, natomiast sprzedaż będzie dokumentowana fakturami na rzecz nabywcy wyrobów.

Przedstawione we wniosku pytanie Strony jest następujące:

'Czy można zastosować zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, w przypadku gdyby były one dostarczane najpierw do składu podatkowego wskazanego przez nabywcę, który następnie sprzedawałby je do wolnego obszaru celnego z przeznaczeniem do zbycia w sklepach wolnocłowych i do takiej transakcji zastosować procedurę zawieszenia poboru akcyzy?'

Według Strony zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy ciąży m.in. na producentach wyrobów akcyzowych. Natomiast w świetle art. 88 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zwalnia się wyroby akcyzowe, które są wprowadzane do składów celnych, składów wolnocłowych i wolnych obszarów celnych, a następnie przeznaczone do zbycia w sklepach wolnocłowych.

Zdaniem Spółki, ponieważ sprzedawane przez nią wyroby ostatecznie trafiałyby do wolnego obszaru celnego, to można zastosować zwolnienie z obowiązku banderolowania.

Wyroby akcyzowe sprzedawane nabywcy wysyłane byłyby ze składu podatkowego Spółki do składu podatkowego wskazanego przez nabywcę. Przemieszczanie wyrobów odbywałoby się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2.

Warunkami koniecznymi do zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy są:

- dokonanie przemieszczenia wyrobów akcyzowych pomiędzy składami podatkowymi,

- dołączenie do przewożonych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych administracyjnego dokumentu towarzyszącego,

- złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego.

Spółka wskazuje, iż przepisy ustawy nie rozstrzygają kwestii własnościowych przemieszczanych wyrobów. Przemieszczenie wyrobów akcyzowych odbywałoby się pomiędzy składami podatkowymi.

Spółka wystawiałaby administracyjny dokument towarzyszący, gdzie w miejsce odbiorcy wpisany będzie skład podatkowy wskazany przez nabywcę a faktura dokumentująca sprzedaż wystawiana będzie na nabywcę wyrobów.

Do przemieszczanych wyrobów będzie złożone zabezpieczenie akcyzowe, kto złoży zabezpieczenie, będzie to uzgodnione między stronami.

Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie wyjaśnia, iż zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm ) wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy muszą być prawidłowo oznaczone odpowiednimi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. W związku z powyższym wyroby podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy mogą być w obrocie na terytorium kraju nieoznaczone banderolami jeżeli są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Z kolei zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są przemieszczane między składami podatkowymi na terytorium kraju. Art. 27 ust. 6 stanowi, iż procedura zawieszenia poboru akcyzy nie ma zastosowania wobec wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oznaczonych znakami akcyzy w dostawie wewnątrzwspólnotowej i obrocie na terytorium kraju, z wyjątkiem przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych między składami podatkowymi tego samego podatnika.

Zgodnie z art. 88 ust.1 z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zwalnia się wyroby akcyzowe, które są:

1) całkowicie niezdatne do użytku;

2) wytworzone na terytorium kraju i przeznaczone przez producenta do dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub na eksport;

3) wprowadzane do składów celnych, składów wolnocłowych i wolnych obszarów celnych, a przeznaczone do zbycia w sklepach wolnocłowych;

4) przewożone przez terytorium kraju (tranzyt).

W tym miejscu należy podkreślić, iż zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy określone w art. 88 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym nie ma zastosowania do wyrobów, które podlegają obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy i które zostały objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy z tytułu ich przemieszczania między składami podatkowymi na terytorium kraju.

Zwolnienie wymienione w art. 88 ust. 1 pkt 3 będzie miało zastosowanie wówczas gdy wyroby te będą przemieszczane bezpośrednio ze składu podatkowego Spółki i wprowadzane do składów celnych, składów wolnocłowych i wolnych obszarów celnych, a przeznaczone do zbycia w sklepach wolnocłowych.

Reasumując, zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy określone w art. 88 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym nie ma zastosowania w przypadku gdy wyroby są dostarczane do składu podatkowego wskazanego przez nabywcę , który następnie sprzedawałby je do wolnego obszaru celnego z przeznaczeniem do zbycia w sklepach wolnocłowych.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika