Zaniechanie poboru, zwolnienie z obowiązku poboru podatku, umorzenie zaległości podatkowej
Zaniechanie poboru podatku i zwolnienie płatnika z obowiązku poboru podatku w drodze rozporządzenia Ministra Finansów.
Do zaniechania poboru i zwolnienia z obowiązku poboru podatku określonej grupy płatników uprawniony jest Minister Finansów w drodze rozporządzenia. Forma ta ogranicza możliwości organu – minister nie może przyznać tych ulg zindywidualizowanym podmiotom, krąg uprawnionych musi być określony w sposób generalny, jako pewna określona zbiorowość (np. osoby fizyczne). Podstawą dla wydania stosownego rozporządzenia jest uzasadniony interes publiczny lub ważny interes podatników (interesy płatników nie mogą być uzasadnieniem rozporządzenia).
Warto zaznaczyć, iż zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie jedynie wobec zobowiązań podatkowych, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Jeżeli termin minął a podatnik nie wywiązał się ze swych zobowiązań, powstaje zaległość podatkowa, która jest odrębną instytucją prawa podatkowego i spośród omawianych stosuje się do niej jedynie umorzenie zaległości podatkowej.
Jeżeli beneficjentem zaniechania poboru podatku jest przedsiębiorcą, zastosowanie znajdą przepisy dotyczące pomocy publicznej dla przedsiębiorców, omówione szczegółowo w odrębnym temacie.
Umorzenie zaległości podatkowej.
Podatek nie zapłacony w terminie przekształca się w zaległość podatkową. Tym samym nie jest wówczas możliwym zastosowanie względem takiego zobowiązania instytucji dotyczących podatków, takich jak np. zaniechanie poboru podatku.
Umorzenie zaległości podatkowej jest jednym ze sposobów wygasania zobowiązań podatkowych. Do stosowania tej instytucji uprawniony jest organ podatkowy w drodze decyzji, wydawanej na wniosek podatnika. Organ podatkowy może umorzyć zaległość w całości lub w części. Podobnie jak w powyższych przypadkach, tutaj również pojawia się konstrukcja uznania administracyjnego.
Przesłanki umożliwiające organowi zastosowanie umorzenia zaległości to: ważny interes podatnika lub interes publiczny. Jeżeli umorzona zostanie zaległość podatkowa obciążająca przedsiębiorcę, zastosowanie znajdą szczególne przepisy dotyczące pomocy publicznej dla przedsiębiorców.
Czy umorzenie zaległości podatkowej dotyczy także odsetek?
Tak. Odsetki są ściśle związane z zobowiązaniem głównym. Jeżeli zobowiązanie główne przestaje istnieć, przestaje istnieć również dodatkowe zobowiązanie, jakim są odsetki. Jeżeli zaległość zostanie umorzona w całości, automatycznie spowoduje to wygaśnięcie w całości odsetek. Jeżeli zaległość zostanie umorzona w części, wygaśnie jedynie część odsetek przypadająca na część umorzonego zobowiązania.
Pamiętaj, że:
- każdy podatnik może zwrócić się do organu podatkowego z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej,
- decyzja w sprawie umorzenia jest uznaniową decyzją administracyjną.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997r. nr 137 poz. 926 ze zmianami)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?