Czy jest możliwość zachowania prawa do kontynuacji stosowania 10-cio procentowej stawki amortyzacyjnej (...)

Czy jest możliwość zachowania prawa do kontynuacji stosowania 10-cio procentowej stawki amortyzacyjnej budynku po jego rozbudowie

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wskazał, że prowadzi działalność usługowąw zakresie diagnostyki medycznej, jak również badań śródoperacyjnych zajmuje się również produkcją i dystrybucją oraz konserwacją oprogramowania komputerowego obsługującego jednostki medyczne.

Na potrzeby prowadzonej działalności Podatnik zakupił w 2005 roku nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem magazynowo-usługowym. Zgodnie z art. 22g ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonał jego wyceny na kwotę 156.810 zł. i w takiej wartości początkowej budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Ze względu na fakt, że przed nabyciem był on wykorzystywany przez okres co najmniej 5 lat, Podatnik zastosował indywidualną, 10% stawkę amortyzacyjną.Wnioskodawca po krótkim okresie eksploatacji podjął decyzję o rozbudowie przedmiotowego budynku. Decyzją ........... Prezydent Miasta Poznania zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na wykonanie robót budowlanych polegających na rozbudowie budynku usługowego o pomieszczenia dla pracowni diagnostyczno ? usługowej. Wartość nakładów inwestycyjnych Podatnika wyniosła 428.317,75zł i o tą kwotę w grudniu 2006 roku zwiększono wartość przedmiotowego budynku.

Porady prawne

Stanowisko podatnika

Zdaniem Wnioskodawcy suma wydatków poniesionych na rozbudowę budynku powinna zostać doliczona do wartości początkowej budynku i od tak ustalonej wartości należy dokonać odpisów amortyzacyjnych według stawki 10 % - począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym podwyższoną wartość początkową tego budynku wprowadzono do ewidencji środków trwałych.

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

Zgodnie z art.22g ust.17 ustawy z dnia 26 lipca1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Zgodnie z art.22h ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art.22i-22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji: wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania środka trwałego.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wskazać należy, że wydatki w wysokości 428.313,75zł poniesione przez Podatnika na rozbudowę budynku usługowego, którego wartość początkowa wynosiła 156.810zł stanowić będą wydatki na ulepszenie środka trwałego w rozumieniu art.22g ust.17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast zgodnie z przepisami art.22h ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych raz wybraną metodę amortyzacji, dla danego środka trwałego stosuje się do pełnego jego zamortyzowania.

W związku z powyższym w omawianym przypadku należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środka trwałego (budynku) powiększonej o kwotę dokonanego ulepszenia stosując stawkę 10-procentową.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań ? Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika