Jaka jest stawka ryczałtu właściwa dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jednoosobowego (...)

Jaka jest stawka ryczałtu właściwa dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jednoosobowego podmiotu, polegającej na remontowaniu łodzi, gdy usługi są świadczone dla kilku podmiotów?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) reprezentowanego przez (...), z 17 lutego 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z działalności polegającej na remontowaniu łodzi oraz stawki podatku właściwej dla tego rodzaju przychodów,

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Przedmiotem prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej jest naprawa łodzi, którą zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności zalicza się do klasy 3512Z ? Produkcja oraz naprawa łodzi wycieczkowych i sportowych (zgodnie z zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON). Działalność tę prowadzi Pan samodzielnie, nie zatrudniając pracowników i nie korzystając z usług innych podmiotów, jest ona wykonywana na rzecz wielu podmiotów, przy użyciu narzędzi i materiałów powierzonych przez zamawiających, dla których świadczona jest usługa. Prowadzenie działalności rozpoczął Pan 15 stycznia 2006 r., a 5 stycznia 2006 r. złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i prowadzeniu ewidencji przychodów.

W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość dotycząca możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i stawki ryczałtu właściwej dla tego rodzaju przychodów.

Pana zdaniem przychody uzyskiwane z remontowania łodzi mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5 %.

W art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) zapisano, iż pod pojęciem działalności usługowej niniejsza ustawa rozumie pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z 1999 r. Nr 92, poz. 1045 i z 2001 r. Nr 12, poz. 94) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668 oraz z 2001 r. Nr 100, poz. 1080) (...). Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, usługi napraw i konserwacji łodzi wycieczkowych i sportowych zakwalifikowane zostały do kategorii 35.12.9.

Stosownie do przepisów art. 8 ust. 1 pkt 1-5 przywołanej ustawy, działalność zaliczona do kategorii 35.12.9 nie jest wyłączona z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) w/w ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy.

Zatem przychody z działalności polegającej na remontowaniu łodzi co do zasady mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w wysokości 8,5%.

Pamiętać jednak należy o treści art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, którego brzmienie jest następujące: ?opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki?. Z kolei w przepisach art. 8 ust. 2 zapisano, że jeżeli podatnicy wymienieni w ust. 1 pkt 6 nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dnia rozpoczęcia działalności, o którym mowa w art. 7, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Oznacza to, że jeśli w 2005 lub 2006 roku wykonywał Pan w ramach stosunku pracy remonty łodzi, a w 2006 roku wykona usługi tego rodzaju dla byłego lub obecnego pracodawcy, utraci Pan prawo do opodatkowania przychodów z wykonywanej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku będzie zobligowany do rozliczania dochodu uzyskanego z działalności na zasadach ogólnych.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika