Umowa użyczenia a podatek od nieruchomości
Pytanie:
"Kieruję samorządową instytucją kultury, która podlega miastu. Ma z nim podpisaną umowę użyczenia nieruchomości będącej jej siedzibą. Jest zatem użytkownikiem tej nieruchomości. Umowa użyczenia nie zawiera żadnego zapisu dotyczącego podatku od nieruchomości. Po czyjej stronie spoczywa obowiązek płacenia podatku od nieruchomości: użytkownika, czy użyczającego?"
Odpowiedź prawnika: Umowa użyczenia a podatek od nieruchomości
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
-
właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3;
-
posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
-
użytkownikami wieczystymi gruntów;
-
posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
-
wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
-
jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust. 2.
Zatem instytucja będąca użytkownikiem nieruchomości na podstawie umowy użyczenia zawartej z właścicielem (jednostką samorządu terytorialnego) jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tej nieruchomości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?