Czy wykupienie dla pracowników polisy ubezpieczenia zdrowotnego: ?Opieka Medyczna S? oferowaną przez (...)

Czy wykupienie dla pracowników polisy ubezpieczenia zdrowotnego: ?Opieka Medyczna S? oferowaną przez ubezpieczyciela P... Ż... SA., która jest własnością konkretnej osoby (pracownika) wg złożonej imiennej deklaracji przystąpienia, a składki polisy będą przekazywane przez zakład miesięcznie wraz z wykazem ubezpieczonych, stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zaprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 26.06.2007r. wynika, iż przedsiębiorstwo Pana zamierza wykupić dla pracowników polisę ubezpieczenia zdrowotnego ?Opieka Medyczna S? oferowaną przez ubezpieczyciela P... Ż... SA. Polisa jest własnością konkretnej osoby wg złożonej imiennej deklaracji przystąpienia, a składki będą przekazywane miesięcznie wraz z wykazem ubezpieczonych. Problem sprowadza się do potwierdzenia czy wykupienie tej polisy dla każdego pracownika stanowi dla niego przychód podlegający opodatkowaniu ? Wg przedsiębiorstwa wydatek poniesiony na wykupienie polisy zostanie doliczony do przychodów pracownika, od którego zostanie odprowadzony podatek dochodowy.

Na podstawie art. 12 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychód ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Art. 11 ust. 2 stanowi, iż wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Ust. 2a brzmi, iż wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  • jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  • w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

    2b. Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

    Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej ?zakładami pracy? są obowiązane zgodnie z przepisem art. 31 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy.

    Wymienione we wniosku opłaty polisy ubezpieczeniowej stanowią świadczenia zakładu na rzecz pracowników. Wysokość składki polisy odprowadzonej imiennie do ubezpieczyciela P... Ż... S.A., u każdego pracownika stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Oznacza to, że jeśli polisa ubezpieczenia zostanie wykupiona, jak podano we wniosku przez zakład, lecz wg imiennej deklaracji przystąpienia, to takie działanie spowoduje dla pracownika na mocy art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podwyższenie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wartość świadczenia w cenie zakupu winna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg skali tabeli.

    Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje Pana stanowisko - za prawidłowe.

    Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podmiotu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika