Czy należy opodatkować dochód z tytułu otrzymanych odsetek:a. naliczanych przez banki od środków (...)

Czy należy opodatkować dochód z tytułu otrzymanych odsetek:
a. naliczanych przez banki od środków zgromadzonych (lokat) na rachunku funduszu remontowego i bieżącym rachunku bankowym?
b. pobranych od właścicieli lokali za nieterminowe wpłacanie zaliczek po potrąceniu kosztów bankowych (prowizji, opłat za przelewy)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 30 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z:

  • odsetek od środków na rachunku bankowym pochodzących z wpłat właścicieli lokali mieszkalnych ? jest prawidłowe,
  • odsetek od środków na rachunku bankowym pochodzących z wpłat właścicieli lokali użytkowych ? jest nieprawidłowe,
  • odsetek od lokat bankowych ? jest nieprawidłowe,
  • odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli lokali mieszkalnych ? jest prawidłowe,
  • odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli lokali użytkowych ? jest nieprawidłowe

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z:

  • odsetek od środków na rachunku bankowym pochodzących z wpłat właścicieli lokali mieszkalnych,
  • odsetek od środków na rachunku bankowym pochodzących z wpłat właścicieli lokali użytkowych,
  • odsetek od lokat bankowych,
  • odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli lokali mieszkalnych,
  • odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli lokali użytkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005r. Nr 8 poz. 6 z późniejszymi zmianami) Wnioskodawca zwraca się jako Wspólnota Mieszkaniowa z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Spółka A na podstawie zawartej ze Wspólnotą Mieszkaniową umowy o zarządzanie, zarządza częściami wspólnymi nieruchomości. Właściciele lokali tworzący Wspólnotę Mieszkaniową zobowiązani są do pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności kosztów, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokalu, tj.:

  • wydatków na remonty i bieżącą konserwację,
  • opłat za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody dotyczących części wspólnej nieruchomości oraz opłat za antenę zbiorczą i windę,
  • ubezpieczenia, podatków i innych opłat publiczno-prawnych, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
  • wydatków na utrzymanie porządku i czystości w częściach wspólnych nieruchomości,
  • wynagrodzenia członków zarządu lub zarządcy.

Ponadto właściciele lokali zobowiązani są do ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem poszczególnych wyodrębnionych lokali, tj. kosztów świadczeń do lokali.

Powyższe koszty pokrywane są przychodami uzyskiwanymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi głównie z zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali zarówno mieszkalnych jaki i użytkowych oraz innymi przychodami jak przychody z najmu (dzierżawy) wspólnych części, opłat za zamieszczanie reklam na budynku, naliczanych odsetek przez bank od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli, odszkodowań wpłacanych przez ubezpieczycieli za szkody w części wspólnej nieruchomości z polis ubezpieczeniowych.

Kwoty w części przeznaczonej na remonty są kumulowane na koncie bakowym (bieżącym względnie wyodrębnionym) i zostają wydatkowane w sytuacji, gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia określonych prac remontowych, bądź uzbiera się odpowiednio wysoka kwota niezbędna do przeprowadzenia już zaplanowanego remontu.

Wspólnota Mieszkaniowa ? jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej ? objęta jest przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 17 ust. 1 pkt 44 zwalnia z opodatkowania m.in. dochody wspólnot mieszkaniowych w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. W działalności Wspólnoty Mieszkaniowej występują problemy, w których zastosowanie tego przepisu może budzić wątpliwości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy należy opodatkować dochód z tytułu otrzymanych odsetek:

  1. naliczanych przez banki od środków zgromadzonych (lokat) na rachunku funduszu remontowego i bieżącym rachunku bankowym...
  2. pobranych od właścicieli lokali za nieterminowe wpłacanie zaliczek po potrąceniu kosztów bankowych (prowizji, opłat za przelewy)...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, nie należy opodatkować dochodu z obydwu ww. tytułów, bowiem dochód ten jest ściśle związany z gospodarką zasobami mieszkaniowymi. Opodatkowaniu powinien podlegać dochód z otrzymanych odsetek od nieterminowych wpłat z tytułów niezliczonych do gospodarki zasobami mieszkaniowymi (pożytków).

W ogólnej interpretacji Ministerstwa Finansów Nr DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82 z dnia 5 marca 2008 odniesiono się jednoznacznie do statusu odsetek za zwłokę od nieterminowych wpłat należności w zasobie mieszkaniowym, stanowiąc, że są one przychodami związanymi z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

Nie odniesiono się natomiast do przychodów odsetkowych od środków zgromadzonych na rachunkach funduszy remontowych i bieżących mimo, iż środki te powstają także w zasobie mieszkaniowym zbierane przez właścicieli w dłuższym czasie w celu właściwego utrzymania tego zasobu, a naliczane odsetki powiększając te środki przeznaczane są na ten cel. Stąd stanowisko Wspólnoty nieopodatkowania również i tego dochodu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Bez znaczenia jest źródło pochodzenia tych środków, tzn. czy zostały one wypracowane wskutek prowadzenia działalności gospodarczej, uzyskane jako pożytki zrealizowane przez wspólnotę z nieruchomości czy też otrzymane w inny przewidziany ww. ustawą sposób. Oznacza to, że wszystkie środki pieniężne jakie wpływają na rachunek wspólnoty mieszkaniowej (bądź są wpłacane do kasy) stanowią, w rozumieniu ustawy podatkowej, przychód, bez względu na źródło ich pochodzenia.

Dotyczy to zarówno uiszczonych przez lokatorów wspólnoty czynszów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, jak i opłat za dostarczone do poszczególnych lokali media. Do wpłat tych nie ma zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Istotą wspólnoty mieszkaniowej nie jest bowiem świadczenie usług na rzecz lokatorów, a jedynie gromadzenie środków i dokonywanie z nich opłat niezbędnych dla utrzymania lokali w należytym stanie.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kosztem uzyskania przychodów są zatem wszelkie wydatki ponoszone przez wspólnotę mieszkaniową na uregulowanie kosztów administracji, związanych z utrzymaniem nieruchomości oraz związanych z utrzymaniem poszczególnych lokali, w tym opłaty eksploatacyjne za dostarczone media.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż środki pieniężne, które wpływają na konto wspólnoty stanowią jej przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a wszelkie koszty ponoszone przez wspólnotę, mające związek z uzyskanym przychodem, są kosztami uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 tej ustawy, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochodem wspólnoty, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, która ? w myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy - stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z treści wyżej powołanego przepisu, aby dochód podmiotów, o których mowa w tym przepisie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

  • dochód ten winien być uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  • dochód ten musi być przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Z powołanego przepisu wynika więc, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Zatem, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.

Przez ?zasoby mieszkaniowe?, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

W języku potocznym, pojęcie ?gospodarka? ? w kontekście omawianego przypadku oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś.

?Zasób? to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojęcie ?mieszkanie? jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Tak więc przymiotnik ?mieszkaniowy?, ?mieszkaniowych? określa rzeczy związane z mieszkaniem. W konsekwencji, z interpretacji językowej pojęcia ?gospodarka zasobami mieszkaniowymi? wynika, że gospodarka ta obejmuje dysponowanie i zarządzanie zgromadzonymi rzeczami związanymi z zamieszkiwaniem.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ww. ustawy). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy podatkowej, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Odnosząc przedstawiony wyżej stan prawny do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że lokale użytkowe nie należą do żadnej ze wskazanych wyżej grup pomieszczeń pozostałych i urządzeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego lub znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców (ułatwiających im dostęp do budynku mieszkalnego, zapewniających sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie).

Istotą lokali użytkowych jest ich niemieszkalne przeznaczenie, co oznacza, iż nie można ich zaliczyć do zasobów mieszkaniowych. W związku z tym, dochody uzyskane od właścicieli tych lokali, jako nieosiągnięte z zasobów mieszkaniowych, należy zaliczyć do dochodów, które bez względu na cel na jaki zostaną przekazane, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zatem, jeżeli Wspólnota uzyskuje przychody z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bieżącym, a środki te są związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, to znaczy że ich źródłem są wpływy z opłat (zaliczek) wnoszonych przez członków Wspólnoty (właścicieli lokali mieszkalnych), bądź z innych tytułów związanych z ww. lokalami mieszkalnymi i innymi pomieszczeniami do nich przynależnymi, stanowiącymi zasoby mieszkaniowe, wówczas otrzymane środki z tego tytułu będą miały wpływ na wysokość dochodu osiągniętego z tej gospodarki, który zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Również dochody uzyskiwane z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek uiszczanych przez właścicieli lokali mieszkalnych stanowią dochody osiągnięte z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jeżeli dochody uzyskane z ww. tytułu zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Ze zwolnienia nie będą natomiast korzystały odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bieżącym dotyczące wpłat (zaliczek) wniesionych przez właścicieli lokali użytkowych, a także odsetki od nieterminowych opłat dotyczących tych lokali, gdyż ich źródłem nie jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Natomiast dochód uzyskany przez Wspólnotę z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na lokatach bankowych bez względu na źródło pochodzenia tych wpłat nie może korzystać ze zwolnienia. Przedmiotowe odsetki zaliczane są bowiem do kategorii przychodów finansowych i nie mogą zostać uznane za przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód uzyskany z odsetek od lokat terminowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym bez względu na cel na jaki zostanie przeznaczony.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż stanowisko Wspólnoty w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z:

  • odsetek od środków na rachunku bankowym pochodzących z wpłat właścicieli lokali mieszkalnych ? jest prawidłowe,
  • odsetek od środków na rachunku bankowym pochodzących z wpłat właścicieli lokali użytkowych ? jest nieprawidłowe,
  • odsetek od lokat bankowych ? jest nieprawidłowe,
  • odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli lokali mieszkalnych ? jest prawidłowe,
  • odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli lokali użytkowych ? jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 i 3 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika